Amerykański Departament Obrony twierdzi, że pomimo  retoryki przeciwko militaryzacji kosmosu Chiny zamierzają niszczyć cudze satelity.

Chiny dokonują postępów w opracowywaniu pocisków i broni elektronicznej, zdolnej niszczyć satelity zarówno na na niskich, jak i wysokich orbitach, twierdzi Pentagon w raporcie opublikowanym 1 września .

Chiny mają już na wyposażeniu naziemne pociski rakietowe, które mogą uderzać w satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej i „prawdopodobnie zamierzają opracować broń zdolną do niszczenia satelitów aż do geosynchronicznej orbity Ziemi (na wysokości 35 786 km), ostrzega doroczny raport Departamentu Obrony dla Kongresu na temat zdolności wojskowych Chin.

Pentagon twierdzi, że chińscy stratedzy wojskowi uważają, że umiejętność używania systemów kosmicznych i blokowania ich użycia przeciwnikom jest kluczem do współczesnej wojny. W raporcie czytamy, że Chiny od lat „wzmacniają swoje zdolności wojskowe w przestrzeni kosmicznej pomimo publicznego stanowiska przeciwko militaryzacji kosmosu”.

Chiny nie potwierdziły publicznie istnienia żadnych nowych programów broni antysatelitarnej, chociaż potwierdziły, że użyły pocisku antysatelitarnego do zniszczenia satelity pogodowego w 2007 r., Zdolności opracowane przez Chiny obejmują pociski do uderzenia ż kinetycznego, lasery naziemne, orbitujące roboty kosmiczne i nadzór kosmiczny do monitorowania obiektów na całym świecie i w kosmosie.

Broń elektroniczna – taka jak zakłócacze satelitarne i zdolności cybernetyczne  – również jest częścią chińskiego arsenału systemów kosmicznych.

Zgodnie z chińską strategią wojskową, uderzenie w satelity obrazujące, nawigacyjne i wczesnego ostrzegania przeciwnika miałoby na celu „oślepienie i ogłuszenia wroga”, czytamy w raporcie.

Raport zauważa, że ​​oprócz wzmocnienia technologii broni antysatelitarnej, Chiny rozwijają zdolności kosmiczne na całym świecie – w satelitach, pojazdach nośnych, czujnikach i systemach księżycowych, wszystko po to, aby pomóc w realizacji długoterminowego celu Chin, jakim jest dominacja w przestrzeni kosmicznej.

 

za https://spacenews.com/