Teksas znajdował się „sekundy i minuty” od katastrofalnych, trwającej kilka miesięcy awarii sieci energetycznej
Urzędnicy z Electric Reliability Council of Texas powiedzieli, że operatorzy sieci wprowadzili przerwy w dostawie energii, aby uniknąć katastrofalnej awarii, która mogła pozostawić Teksańczyków w ciemnościach na wiele miesięcy.

Szybka decyzja, którą operatorzy sieci podjęli we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek, aby rozpocząć planowane przerwy w dostawie energii   została podjęta, ponieważ operatorzy widzieli sygnały ostrzegawcze, że ogromne ilości dostaw energii znikają z sieci . Elektrownie wiatrowe przestały działać, panele słoneczne pokryły się warstwą śniegu, a nei zabezpieczone na mrozy elektrownie się wyłączały , ilość energii dostarczanej do sieci w całym stanie gwałtownie spadła. Jednocześnie popyt wzrastał, ponieważ konsumenci i przedsiębiorstwa podkręcali ciepło i pozostawali w domach, aby uniknąć złej pogody.

Operatorzy sieci musieli działać szybko, aby zmniejszyć ilość dystrybuowanej energii

Magness powiedział w środę, że gdyby operatorzy nie działali w tym momencie, stan mógłby doświadczyć przerw w dostawie energii, które „mogły trwać miesiące”, i spowodować w Teksas kryzys trudny do opisania.

Najgorszy scenariusz był taki, że zapotrzebowanie na moc przewyższa podaż energii dostępnej w sieci, powodując zapalenie się sprzętu, wybuchy podstacji i awarię linii energetycznych.

Gdyby sieć została całkowicie wyłączona, naprawa fizycznych uszkodzeń infrastruktury energetycznej mogłaby zająć miesiące, powiedziała Bernadette Johnson, wiceprezes ds. Energii i odnawialnych źródeł energii w Enverus, firmie z siedzibą w Austin. .

ERCOT ma trzy procedury awaryjne, aby zrównoważyć równanie między podażą a popytem. Operatorzy sieci mogą zwrócić się o pomoc do innych sieci – sieć Teksasu ma ograniczone połączenia ze wschodnimi Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem. Ale podczas burzy w tym tygodniu tak dużo energii zostało odłączonych, że inne sieci nie mogły zamknąć luki, po części dlatego, że te sieci również były obciążane przez tę samą burzę śnieżną.

Następnie ERCOT może spróbować zmniejszyć popyt, przerywając zasilanie dużych klientów przemysłowych, którzy wcześniej zgodzili się na odcięcie zasilania w sytuacji awaryjnej.

Jeśli to nie zadziała – a nie w tym przypadku – ERCOT ma ostateczną opcję: zlecenie firmom przesyłowym zmniejszenia zapotrzebowania na system poprzez rotacyjne przerwy w dostawach dla klientów.

Tak stało się we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek.

Zwykle te przerwy są ograniczone do mniej niż 45 minut. Ale w tym tygodniu przerwy trwały kilka dni.

ERCOT ostrzegł, że warunki awaryjne utrzymują się, a „pewien poziom wyłączeń rotacyjnych” może być konieczny w nadchodzących dniach, aby utrzymać stabilność sieci.

za Texas Tribune