W najbliższym czasie Ontario ma opublikować plan przygotowania do jesiennego uderzenia koronawirusa. Na wzrost przypadków COVID-19 nałożą się jeszcze zachorowania na grypę sezonową oraz zaległości dotyczące zabiegów i operacji.

Źródła podają, że jesienna strategia będzie zawierać największą w historii prowincji kampanię szczepień przeciwko grypie, a także fundusze na zwiększenie miejsc w szpitalach, fundusze na rozładowanie opóźnień operacyjnych i środki bezpieczeństwa w domach opieki długoterminowej.

Lider ontaryjskich liberałów, Steven Del Duca, powiedział, że rządowy plan powinien rozszerzać możliwości korzystania ze zwolnień chorobowych przez pracowników, gwarantować dostęp do refundowanych środków ochrony osobistej dla rezydentów, pacjentów i pracowników ośrodków opieki i szpitali, a także skracać czas oczekiwania na badania w kierunku COVID-19. Liberałowie rozważają też zaproponowanie ustawy, która wprowadzałaby ograniczenia zbędnych podróży między prowincjami, tak by wokół Ontario powstała podobna „bańka” jak wokół prowincji atlantyckich.

Źródła rządowe z kolei podają, że „bańka” na razie nie jest brana pod uwagę. Może być kiedyś przedmiotem dyskusji prowincyjnych urzędników zajmujących się służbą zdrowia, jeśli będzie to potrzebne i uzasadnione.

W ostatnim tygodniu premier Ford odrzucił możliwość ponownego zamknięcia gospodarki. Podkreślał przy tym, że nie będzie zamykał całej prowincji, gdy w 16 regionach nie ma żadnych nowych przypadków COVID-19. We wrześniu zaczęła rosnąć liczba chorych na COVID-19, jednak liczba hospitalizowanych i liczba zgonów nie zwiększają się. 10 września w prowincji 54 osoby przebywały w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem, z tego 14 na oddziałach intensywnej terapii. Tego dnia zmarła 1 osoba (w maju, podczas szczytu pandemii, dziennie umierało około 60 osób).