Annamie Paul, prawniczka z Toronto, została nową liderką federalnej partii Zielonych. Paul, która jest ciemnoskórą Żydówką, była uznawana za faworytkę. W czasie kampanii udało jej się zebrać największą sumę pieniędzy – 206 000 dolarów. Poparli ją też inni kandydaci.

Paul będzie pierwszą ciemnoskórą stałą liderką dużej partii federalnej w Kanadzie. Przywództwo w partii Zielonych przejmuje po Elizabeth May. Otrzymała 12 090 głosów. Drugie miejsce zajął Dimitri Lascaris z wynikiem 10 081 głosów. W głosowaniu uczestniczyło 23 877 członków partii Zielonych, czyli frekwencja wyniosła 69 proc. Paul należała do kandydatów o umiarkowanych poglądach. Sformułowała program, w którym postawiła na ochronę środowiska i walkę ze zmianami klimatu, które nazwała “egzystencjalnym problemem ludzkości”. Domaga się wzmocnienia podatku węglowego i nałożenia opłat wyrównawczych na towary importowane, których wysokość byłaby uzależniona od tego, jaka emisja wiązała się z ich wytworzeniem. Obiecuje wprowadzenie zakazu “frackingu”, czyli wydobycia ropy metodą szczelinowania hydraulicznego. Inne jej postulaty to walka z rasizmem systemowym w RCMP, rozpoczęcie procesu wprowadzania ordynacji proporcjonalnej, wprowadzenie dochodu minimalnego i uniwersalnego programu refundacji leków.

Annamie Paul startowała w ostatnich wyborach federalnych, ale w jej okręgu pewne zwycięstwo odniósł Bill Morneau. Ona zajęła czwarte miejsce. Udało jej się jednak zebrać całkiem sporo głosów i zbudować elektorat Zielonych. 26 października znów będzie się ubiegać o miejsce w Izbie Gmin. Startuje w wyborach uzupełniających rozpisanych po rezygnacji Morneau. Podkreśla, że urodziła się w Toronto Centre, jej matka uczyła w szkołach w Toronto Centre, jej babcia pracowała w obsłudze szpitali w Toronto Centre. Zapewnia, że nie jest kandydatką wrzuconą w ten okrąg tylko po to, żeby tu wygrać.

Nowa liderka urodziła się w Kanadzie, a jej rodzice pochodzą z Karaibów. Ukończyła Princeton University i University of Ottawa. Jest dwujęzyczna, mówi płynnie zarówno po angielsku, jak i po francusku. Wcześniej pracowała jako doradca w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze i oficer polityczny w przedstawicielstwie Kanady w Unii Europejskiej, w Brukseli. Doradzala też wielu organizacjom pozarządowym.