Rząd Quebecu ma ogłosić dodatkowy zestaw przepisów antypandemicznych dla drużyn sportowych, i młodzieży szkolnej w czerwonych strefach prowincji. Nowe zasady będą obowiązywać co najmniej do 28 października.

Według źródeł Radio-Canada, rząd Quebecu wprowadzi obowiązkowe maski na podwórkach szkolnych dla uczniów klas 4-11, a także zamknie sale gimnastyczne i zabroni uprawiania sportów zespołowych.

W zeszłym tygodniu regiony Greater Montreal, Quebec City i Chaudière-Appalaches zostały wyznaczone jako czerwone strefy w ramach systemu ostrzegania o COVID-19 prowincji. Od północy w poniedziałek dołączą do nich trzy miasta w regionie Gaspé .

Obecnie uczniowie są zobowiązani do noszenia maski podczas chodzenia w pomieszczeniach wspólnych, takich jak korytarze, oraz w autobusach szkolnych. Jednak od czasu wznowienia zajęć szkolnych na początku jesieni, przedstawiciele służby zdrowia zauważyli, że uczniom trudniej było zachowywać tzw. bańki klasowe, gdy przebywali na przerwach na boisku szkolnym, informuje Radio-Kanada.

Oczekuje się, że minister edukacji Jean-François Roberge zmniejszy liczebność niektórych klas i  ilość czasu, jaki spędzają na zajęciach, dodając dodatkowe nauczanie online. Środek ten ma być skierowany w szczególności do uczniów klas 10 i 11.

Jeśli chodzi o zajęcia sportowe w szkole, będą one utrzymywane pod warunkiem, że wszyscy uczniowie pozostaną w tych samych grupach, co w swoich klasach.

Quebec cofa również swoją pierwotną decyzję, aby siłownie pozostawały otwarte w czerwonych strefach.

Według Radio-Canada wszystkie siłownie i hale sportowe będą zamknięte, ponieważ śledzenie kontaktów ludzi na tych obszarach stało się trudne.

Oczekuje się, że zakazane będą również sporty zespołowe, ale wszystkie sporty indywidualne lub parami, takie jak bieganie, zostaną utrzymane.