Załamanie łańcuchów dostaw z powodu pandemii oraz utrzymywanie się wysokiego popytu powodują w Kanadzie rosnące problemy z podażą artykułów gospodarstwa domowego.

Konsumenci mają coraz częściej do czynienia z ograniczonym wyborem, a czas oczekiwania na realizację niektórych zamówień jest rekordowo długi. Tymczasem jesteśmy w przededniu najbardziej ruchliwego sezonu handlowego.

Połączenie dużej liczby remontów domów, nowych budów, rabatów na energooszczędne urządzenia i stłumienie popytu po zamknięciu sklepów  wiosną tego roku doprowadziły do rekordowej sprzedaży urządzeń AGD.

Tymczasem producenci mają problemy z dostawami części i są  zmuszeni do zmniejszenia produkcji, aby postępować zgodnie  z protokołami bezpieczeństwa COVID-19.

Eksperci twierdzą, że sytuacja może się pogorszyć, wraz ze wzrostem liczby przypadków pandemii.

Jason Goemans, prezes Goemans Appliances, uważa że popyt jest tak wysoki, iż sprzedawcy są zaniepokojeni czy będą mogli mu sprostać w tzw czarny piątek w przyszłym miesiącu.

Producenci działający poniżej mocy produkcyjnych  skupiają się na bardziej popularnych modelach.

„Dzisiaj, kto ma zapasy w magazynie, jest królem” – twierdzi Goemans.

„Każdy był przyzwyczajony do tego, że jest w stanie dostać wszystko, czego chce, ale teraz następuje konsolidacja wyboru” – powiedział Goemans. Gwałtowny wzrost popytu doprowadził do znacznych zaległości w zamówieniach nawet na popularne modele.

Część problemu leży w fabrykach, gdzie składane są lodówki czy piece kuchenne, z których większość znajduje się w Stanach Zjednoczonych lub Meksyku.

Gary Power, wiceprezes i dyrektor generalny Whirlpool Canada, twierdzi, że wszystkie zakłady produkcyjne firmy są otwarte, ale protokoły COVID-19, w tym dystans fizyczny, konieczność odkażania i absencja, wpłynęły na zmniejszenie produkcji.

„Wpływ na nasze zakłady produkcyjne jest taki, że czasami nie jesteśmy w stanie pracować z maksymalną wydajnością” – powiedział Power. – W odpowiedzi na wyzwania firma skoncentrowała się na podstawowych modelach, gdzie dysponuje  „pełną dostępnością części”, co może zapewnić najwyższą wydajność”

Innymi słowy, na mniej niezbędne urządzenia, takie jak lodówka na wino lub modele uważane za luksusowe trzeba będzie dłużej czekać.