Wyrok TK jest po prostu sprawiedliwy, zgodny z naszym porządkiem prawnym i z logicznym myśleniem o prawach człowieka – powiedział w czwartek Krzysztof Bosak (Konfederacja).

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

“Wyrok TK jest po prostu sprawiedliwy, zgodny z naszym porządkiem prawnym i z logicznym myśleniem o prawach człowieka. Mamy zapisaną w konstytucji ochronę prawa do życia” – powiedział Bosak dziennikarzom w Sejmie.

Argumentował, że w XXI w. mamy najbardziej w historii rozwiniętą medycynę okresu prenatalnego życia. “Wiele wad, które kiedyś powodowały śmierć dziecka czy poronienie, można już spokojnie leczyć. I myślę, że człowiek, który ma jakieś wady, czy jest jakieś podejrzenie zasługuje na to, żeby mu pomagać, a nie go zabijać i usuwać z pola widzenia” – powiedział Bosak.

Wniosek grupy posłów dotyczący tzw. aborcji eugenicznej po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. – złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.