W miarę eskalacji protestów antyaborcyjnych w Polsce protestujący postanowili też zdewastować i zbezcześcić posągi świętego Jana Pawła II, uważanego za jednego z największych Polaków. Statuy byłego papieża były przedmiotem ataków w Poznaniu, Konstancinie-Jeziornej, Warszawie i Wołominie.

We wtorek w centrum  Wołomina, niedaleko Warszawy, broniący  pomnika Jana Pawła II mężczyzna został brutalnie pobity pałkami przez proaborcyjnych demonstrantów. Zgromadzeni protestujący początkowo wykrzykiwali wulgarne hasła antyrządowe i antykościelne. Mężczyzna doznał poważnego uszkodzenia głowy i był leczony w szpitalu.

W Poznaniu maszerujący protestujący początkowo próbowali zaatakować poznańską katedrę, ale zostali zatrzymani przez policję. Podczas gdy policja blokowała protestujących niektórzy z nich oderwali się od głównej grupy i zdewastowali pobliski pomnik Jana Pawła II malując proaborcyjne hasła i znaki.

„Wulgaryzmy i profanowanie kościołów i posągów nie są drogą do dialogu” – napisała była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zamieszczając zdjęcie zdewastowanego pomnika.

W miejscowości Kostancin-Jeziorna pod Warszawą pomalowano czerwoną farbą pomnik Jana Pawła II w miejscowym parku. Obecnie policja poszukuje podejrzanych w tej sprawie.

Mniej gwałtowna, ale mimo to istotna sytuacja miała miejsce w pobliżu pomnika Jana Pawła II przed Muzeum Narodowym w centrum Warszawy. Posąg jest częścią instalacji artystycznej zatytułowanej „Zatrute źródło” i zawiera również basen czerwonej wody otaczający sam posąg.

Kilka kobiet zanurzyło się w wodzie i udawało, że osłania się przed posągiem. Zdjęcie z ich występu udostępnił wpływowy polski YouTuber Krzysztof Gonciarz.

Oprócz profanacji kościołów i posągów atakowani się też księża.

 

 

 

za https://rmx.news/