Były minister finansów Bill Morneau stwierdził w wywiadzie udzielonym CBC, że przed drugą falą COVID-19 kanadyjska gospodarka miała szansę, by się odbić. Teraz jednak droga do odbudowy będzie długa i wyboista, zwłaszcza dla niektórych sektorów. Kanadyjczycy powinni być gotowi na trudniejsze okresy. Sytuacja finansowa rządu jest trudniejsza niż się spodziewano na początku roku.

Morneau dodał, że jego następczyni, Chrystia Freeland, będzie musiała wkrótce podjąć szereg decyzji, co zrobić z sektorami gospodarki szczególnie ciężko doświadczonymi przez pandemię, a jednocześnie utrzymać „zdrową konkurencję w przyszłości”. Morneau wyminił tu na przykład linie lotnicze i turystykę.

Już wcześniej Morneau mówił, że kolosalny deficyt budżetowy będzie nieunikniony. Rząd federalny po raz ostatni przedstawiał nowy budżet ponad 18 miesięcy temu. Freeland przygotowuje aktualizację budżetu, która ma być znana w ciągu kolejnych kilku tygodni. Ostatnia aktualizacja, przedstawiona przez Morneau w lipcu, zawierała prognozę deficytu na poziomie 343 miliardów dolarów w bieżącym roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Morneau zrezygnował ze stanowiska ministra finansów, gdy wybuchł skandal z WE Charity. Wtedy mówiono też o nieporozumieniach między nim a premierem Justinem Trudeau. Ministrowi finansów zarzucano, że jest zbyt oszczędny i nie kwapi się do rządowej interwencji. Podczas wywiadu Morneau stwierdził, że na początku pandemii jego współpraca z premierem układała się bardzo dobrze, obaj byli zgodni co do programu zasiłków. Pandemia jest jednak trudnym i stresującym czasem, więc niektóre dni były gorsze i zaczęły pojawiać się zgrzyty.

Ostatecznie Trudeau poparł kandydaturę Morneau na sekretarza generalnego OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development). Były minister mówi, że zależy mu na tej posadzie, bo chce pomóc w koordynowaniu reakcji gospodarki światowej na COVID-19, a także uczestniczyć w pracach dotyczących zmian klimatu i planów opodatkowania i regulacji internetowych gigantów takich jak Facebook czy Google. 37 krajów członkowskich OECD będzie wybierac nowego przewodniczącego w marcu 2021.