Trwa dochodzenie po tym, jak żołnierz Kanadyjskich Sił Zbrojnych uczestniczył w proteście w centrum Toronto i wypowiedział się przeciwko dystrybucji przez wojsko szczepionek COVID-19.

Mężczyzna  Leslie Kenderesi został sfotografowany w sobotę  na placu Yonge-Dundas w mundurze wojskowym.

W kilku filmach zamieszczonych w Internecie, można usłyszeć, jak mężczyzna prosi osoby obecnie służące w wojsku, aby „nie przyjmowały tego niezgodnego z prawem rozkazu przy dystrybucji tej szczepionki”.

Mężczyzna mówi o szczepionce jako „zabójcy” i tłumaczy, że nazywa ją tak, ponieważ „nikt nie wie, co ta szczepionka zrobi z twoim ciałem”.

„Proszę w tej chwili służących wojskowych, kierowców ciężarówek, lekarzy i inżynierów, kimkolwiek jesteście, nie przyjmujcie tego niezgodnego z prawem rozkazu przy dystrybucji tej szczepionki”.

Dodał, że nie jest pewien, czy weźmie szczepionkę i zauważył, że prawdopodobnie będzie miał kłopoty z powodu swoich komentarzy.

 

Departament Obrony Narodowej potwierdził w środę CTV News Toronto, że mężczyzna widoczny na filmach jest członkiem Cadet Instructors Cadre. Do jego obowiązków w tej roli należy nadzór, administracja i szkolenie kadetów.

Rzecznik powiedział, że Departament Obrony Narodowej „traktuje takie sytuacje bardzo poważnie” i potwierdził, że dochodzenie jest w toku, aby „zapewnić podjęcie najbardziej odpowiednich działań”.

 

Generał dywizji Dany Fortin, który prowadzi wojsko przez proces dystrybucji szczepionek, powiedział, że „próba na sucho” miała na celu zapewnienie, że wszyscy zaangażowani poczują się komfortowo z intensywnymi wymaganiami związanymi ze szczepionką, która musi być utrzymywana przez cały czas poniżej -70 ° C.