Minister spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne powiedział w wywiadzie udzielonym na koniec roku Mercedes Stephenson z programu The West Block, że bardzo poważnie traktuje swoje zobowiązania wobec kanadyjskich służb dyplomatycznych i wie, że rząd jest im winien opiekę. Stwierdził to w kontekście raportu naukowców z amerykańskiej National Academies of Sciences, którzy stwierdzili, że najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości amerykańskich i kanadyjskich dyplomatów w Hawanie był atak mikrofalowy. Champagne dodał, że rozmawiał na ten temat kilka dni temu z kubańskim ministrem spraw zagranicznych.

Champagne wyjaśnił, że czeka jeszcze na ocenę raportu przez kanadyjskich urzędników. Potem rząd podejmie “odpowiednie działania”.

Amerykańska akademia nauk przedstawiła raport na początku grudnia. Stwierdzono w nim, że dolegliwości personelu dyplomatycznego najpewniej pojawiły się po wystawieniu na działanie kierunkowej impulsowej częstotliwości radiowej. Global Affairs Canada wcześniej trzy razy przekazywało informacje naukowcom przygotowującym raport i powoływało się na analizy Dalhausie University, który jako jedną z przyczyn dolegliwości rozważał zatrucie. Amerykanie zwrócili jednak uwagę na doniesienia swoich dyplomatów o dziwnych dźwiękach i uczuciu działania ciśnienia. Większość Kanadyjczyków nie skarżyła się jednak na to, choć w 2017 Global Affairs Canada wysyłając swoich dyplomatów na Kubę informowało ich o możliwości doświadczenia tych zjawisk.

Champagne przyznał, że ma pewne obawy związane z wysyłaniem personelu dyplomatycznego na Kubę. “Dopóki nie poznamy przyczyn, a ryzyko będzie istniało, będę zaniepokojony”, powiedział. Dodał, że wierzy w swoich ekspertów z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia, którzy pomagają mu podejmować decyzje.

Zapytany o stosunki z Chinami, odpowiedział, że rząd widzi potrzebę zmiany podejścia do tego kraju. Chiny zaczynają ignorować zasady przyjęte w polityce zagranicznej, ich dyplomacja opiera się na przymusie. Chiny 2020 roku to nie to samo państwo co jeszcze 2 czy 4 lata temu, potwierdzają to politycy z całego świata, podsumował Champagne.