Wszyscy mieszkańcy bloku mieszkalnego Wong Tai Sin z 731 mieszkaniami w Hongkongu będą musieli przejść obowiązkowe testy na Covid-19,  po tym jak w ramach programu monitorowania ścieków  wykryto koronawirusa w próbkach odpadów pobranych w ciągu minionych czterech dni czytamy w South China Morning Post

„Mamy nadzieję, że wyniki [testów ścieków] pozwolą zidentyfikować zagrożenie, zanim zidentyfikujemy potwierdzone przypadki” – powiedział profesor Zhang Tong z Wydziału Inżynierii Lądowej Uniwersytetu w Hongkongu, człowiek odpowiedzialny za program monitorowania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Badanie ścieków z miejskich osiedli odbywa się regularnie od trzeciej fali infekcji, ponieważ wirus może pozostać w stolcu nosicieli nawet po tym, jak nie jest już wykrywany w próbkach dróg oddechowych lub ślinie.

Według władz próbki ścieków pobrane 23, 24, 26 i 27 grudnia były pozytywne na koronawirusa.

W międzyczasie eksperci do spraw zdrowia wezwali rząd do zintensyfikowania edukacji publicznej w zakresie testów na koronawirusa, po tym, jak niewielki procent mieszkańców grup wysokiego ryzyka przesłał fałszywe próbki.

Profesor Yuen Kwok-yung, ekspert ds. chorób zakaźnych z HKU, powiedział w niedzielę, że około 3 procent wymazów śliny z gardła  nie zawierało ludzkiego DNA i było po prostu wodą z kranu. Ale nie podał, skąd pochodzą dane.

Urzędnicy ds. zdrowia ostrzegają, że osoby przesyłające fałszywe próbki  mogą zostać postawione przed sądem.