Policja w Toronto oskarżyła dwie osoby, które, jak twierdzi, zorganizowały dwa oddzielne duże zgromadzenia na Yonge Dundas Square i Nathan Phillips Square oraz trzecią osobę, która rzekomo dopuściła się napaści na policjanta.

Obydwa były protestami przeciwko blokadzie w prowincji i  odbyły się w pierwszy weekend, obowiązywania nakazu pozostania w domach.

W protestach według policji brało udział kilkaset osób, które nie nosiły masek i nie dystansowały się społecznie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Lamont Daigle, lat 49, został aresztowany na Nathan Phillips Square i oskarżony o naruszenie porządku publicznego, podczas gdy 38-letnia Kelly Anne Farkus (Wolfe) została aresztowana na Yonge Dundas Square. Postawiono jej ten sam zarzut.

Kiedy policja odpowiedziała na protest na Yonge Dundas Square, jeden z funkcjonariuszy stał się obiektem napaści..

Policja stwierdza na Twitterze, że uznaje prawo do protestu, ale ​​ponieważ zgromadzenia ponad pięciu osób są sprzeczne z nakazem pozostania w domu, będzie „rozpraszać uczestników i odpowiednio wystawiać mandaty”.

Nakaz pozostania w domu zaczął obowiązywać od czwartku, a osoby, które go naruszają, mogą otrzymać mandat lub wezwanie do sądu.

 

Policja w Toronto postawiła również 18 zarzutów za niestosowanie się do aktualnie obowiązującego prowincyjnego nakazu pozostania w domu. Rzecznik Toronto Police Service powiedział, że nie jest w stanie powiedzieć, czy oskarżono 18 osób, czy też niektórym osobom postawiono kilka zarzutów. Nie ujawniono żadnych dalszych informacji.

Jeden z filmów zamieszczonych w mediach społecznościowych pokazuje Henry’ego Hildebrandta, pastora z Aylmer w prowincji Ontario, który krytycznie odnosi się do nakazów zamknięcia prowincji , wychylającego się z okna SUV-a, by się przytulić i przybić piątkę demonstrantom bez masek.