Źródła w Waszyngtonie potwierdzają, że Biden planuje anulować pozwolenie na budowę rurociągu Keystone XL zaraz w pierwszym dniu urzędowania

Zespół Biden ogłosił plany podpisania kilkudziesięciu zarządzeń wykonawczych w ciągu pierwszych kilku dni urzędowania nowego prezydenta, by odwrócić “szkody” poczynione przez administrację Trumpa. Obejmują one szereg działań na rzecz ochrony środowiska, które mają zostać uchwalone pierwszego dnia jego prezydentury, w tym ponowne przystąpienie do porozumienia klimatycznego z Paryża.

Premier Justin Trudeau, w swojej pierwszej rozmowie z Bidenem jako prezydentem elektem w listopadzie, wskazał, że chciałby mówić dalej o niektórych potencjalnych punktach spornych – w tym Keystone XL i proponowanej przez Bidena polityce Buy American..

Federalny przywódca konserwatystów Erin O’Toole wezwał Trudeau do skontaktowania się z  nową administracją USA, aby zapewnić utrzymanie projektu Keystone.

Decyzja USA stanowiłaby kolejny cios w  kanadyjski program eksploatacji ropy naftowej w Albercie. Kirsten Hillman, ambasador Kanady w USA, powiedziała w oświadczeniu przesłanym The Canadian Press, że budowa rurociągu jest zgodna z kanadyjskim planem walki ze zmianami klimatu.

„Rząd Kanady nadal wspiera projekt Keystone XL zważając na korzyści, jakie przyniesie on zarówno Kanadzie, jak i Stanom Zjednoczonym” – oświadczyła ambasador.

Rząd Alberty zgodził się w zeszłym roku zainwestować około 1,5 miliarda dolarów jako kapitał własny w projekt, plus miliardy  w gwarancjach kredytowych. W rezultacie w południowo-wschodniej Albercie kanadyjska część projektu była budowana przez kilka miesięcy przez około 1000 pracowników .

Ukończony transportowałby dziennie 830 000 baryłek ropy z pól naftowych w Hardisty w Albercie do Nebraski. Następnie łączyłby się z pierwotnym Keystone, który idzie do rafinerii w Zatoce Perskiej w USA.

Premier Alberty Jason Kenney powiedział już wcześniej, że uważa, że ​​Alberta rozważa drogę sądową, by odzyskać pieniądze podatników w przypadku anulowania zezwolenia.

W niedzielę Kenney stwierdził w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych , że jest głęboko zaniepokojony tym, że Biden może uchylić zezwolenie prezydenckie na rurociąg.

„Takie postępowanie zlikwidowałoby miejsca pracy po obu stronach granicy, osłabiło niezwykle ważne stosunki między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi i podważyło bezpieczeństwo narodowe USA, zwiększając w przyszłości zależność Stanów Zjednoczonych od importu ropy naftowej z państw OPEC” – stwierdził Kenney.