Kuratorium szkolne w San Francisco przegłosowało zmianę nazw dziesiątek szkół – w tym Waszyngtona i Lincolna

Kuratorium San Francisco Unified School District uzgodniło realizację planu zmiany nazw ponad 40 szkół, które obecnie honorują prezydentów i inne postacie historyczne.

Plan wzywa do usunięcia ze szkół nazwisk osób, które „zaangażowały się w podporządkowanie i zniewolenie ludzi”, „uciskane kobiet”, popełniły czyny, które „doprowadziły do ​​ludobójstwa” lub  „w inny sposób znacząco zmniejszyły szanse tych spośród nas, którzy także mają prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia”.

Akcja zarządu San Francisco Unified jest częścią trwającego od lat ruchu, którego celem jest skłonienie okręgów szkolnych w całym kraju do usunięcia ze szkół nazwisk konfederatów i  osób, które symbolizują rasistowską przeszłość USA.

Dla każdej nazwy, którą należy zmienić, komitet doradczy podał konkretny powód.

Na przykład:

George Washington: „Właściciel niewolników, kolonizator”
James Monroe: „Właściciel niewolników (uwięziono setki niewolników w Monroetown w stanie Wirginia)”.
W odniesieniu  do przyrodnika Johna Muira: „Rasista, odpowiedzialny za kradzież ziem tubylczych”
Henry Wadsworth Longfellow: „Pisał wiersze i prozę w sposób stereotypowy traktując nie-białych”
Dianne Feinstein   (senator Demokratów): sprzeciwia się małżeństwom osób tej samej płci, (chociaż głosowała przeciwko poprawce do konstytucji, która by je zakazała).

Abraham Lincoln: choć uwolnił czarnych niewolników, „nie jest postrzegany jako bohater wśród  amerykańskich Indian i rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. , ponieważ większość jego polityk okazała się dla nich szkodliwa… ”

Theodore Roosevelt: był przeciwny „prawom obywatelskim i wyborczym dla Czarnych”.