Rosebud to spokojne miasteczko położone 120 kilometrów na wschód od Calgary. Leży w dolinie rzeki, znajduje się w nim małe muzeum historyczne, kilka sklepików z pamiątkami i Rosebud School of the Arts, która w “niepandemicznym okresie” przyciąga turystów spektaklami teatralnymi.

Tymczasem grupa entuzjastów wyścigów samochodowych ma całkiem inną wizję przyszłości okolicy Rosebud. Badlands Motorsports chce wybudować za 500 milionów dolarów światowej klasy park torów wyścigowych, hotel i kondominia. To wszystko oddalone cztery kilometry od Rosebud.

James Zelazo, Badlands Motorsports CFO, tłumaczy, że w pierwszym etapie inwestycji mają powstać tory wyścigowe, budynek klubowy i budynki administracji. Dopiero w kolejnych fazach będą dodawane budynki mieszkaniowe i usługowo-handlowe.

W styczniu Badlands Motorsports złożyło wniosek do Alberta Environmental Appeals Board. Inwestor przewiduje, że w dni powszednie na miejscu będzie do 280 samochodów, a w weekendy 400. Według planów mają działać dwa tory wyścigowe przez 12 godzin dziennie, 200 dni w roku, z których w każdej chwili będzie korzystać od 15 do 20 samochodów. Całość będzie wymagać obsługi przez 100-200 osób.

Zelazo tłumaczy, że miejscowi zyskają nowe miejsca pracy, o które teraz na terenach wiejskich nie jest łatwo. Mieszkańcy nie są jednak przekonani. W Rosebud pojawiły się plakaty przeciwko inwestycji.

Rick Skibsted, którego ziemia graniczy z terenem, na którym mają powstać tory wyścigowe, mówi, że dolina rzeki powinna być chroniona. “To tak jakby ktoś instalował sedes w salonie”, porównuje. Wraz z sąsiadką Wendy Clark, która tez ma ziemię przy planowanej inwestycji, próbuje przekonać Environmental Appeals Board, że Kneehill County nie jest własciwym miejscem na wyścigi samochodowe. Wyliczają, że inwestor planuje zasypać mokradła w dwóch miejscach, zmodyfikować ekosystem w trzech innych oraz zbudować kanalizację sztormową, co spowoduje nieodwracalne szkody dla środowiska. Podkreślają, że okolica jest swoistym rezerwatem dla dzikich zwierząt, które żyją w dolinie rzeki, bo wszędzie naokoło znajdują się już pola uprawne.

Mieszkańcy Rosebud chcieliby wyrazić swój sprzeciw, ale mają problem administracyjny. Proponowana inwestycja ma się znaleźć na terenie Kneehill County, tymczasem Rosehill i pola tamtejszych farmerów (poza Skibstedem i Clark) znajdują się w Wheatland County. Mieskzańcy Rosebud nie mają więc prawa głosu w sprawie projektów realizowanych w nie swojej jednostki administracyjnej.

Kneehill County podpisało Badlands Motorsports zgodę na budowę w 2017 roku, którą przedłużono o trzy lata w 2020. Alberta’s Environmental Appeals Board miał rozpocząć przesłuchania w sprawie projektu 23 lutego, ale termin został przesunięty, tak by wszyscy zainteresowani mieli szansę się wypowiedzieć.