Sześć książek dr. Seussa, autora jednego z najpopularniejszych książek dla dzieci w USA, nie będzie wznawianych.  – Te książki ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób – stwierdziło w oświadczeniu Dr. Seuss Enterprises, organizacja zajmująca się dbaniem o spuściznę zmarłego w 1991 r. autora ponad 60 książek.

W efekcie wstrzymana zostanie sprzedaż książek pt. “And to Think That I Saw It on Mulberry Street”, “If I Ran the Zoo”, “McElligot’s Pool”, “On Beyond Zebra!”, “Scrambled Eggs Super!”, i “The Cat’s Quizzer”.

 

Część dzieł doczekało w ostatnich dekadach hollywodzkich ekranizacji, w tym “Grinch”, “Lorax” i “Horton słyszy Ktosia”.

Jak podaje “Washington Post”, w 2019 roku podczas badania przeprowadzonego przez naukowców Katie Ishizuka i Ramona Stephensa przeanalizowano 50 książek dla dzieci i ponad 2200 postaci stworzonych przez dziesięciolecia przez Dr. Seussa. Odkryto, że “spośród 2 240 (zidentyfikowanych) postaci, jest czterdzieści pięć o innej rasie, co daje 2 procent całkowitej liczby postaci”. Spośród tych 45 postaci, 43 wykazywały cechy zachowania lub wygląd, które są zgodne z krzywdzącymi i stereotypowymi wzorcami – stwierdzono.

Kuratoria szkolne  w całych Stanach Zjednoczonych również odchodzą od Dr. Seuss.

„Badania przeprowadzone w ostatnich latach ujawniły silne podteksty rasowe w wielu książkach napisanych / zilustrowanych przez dr Seussa” – podał okręg szkolny w hrabstwie Loudoun w stanie Wirginia w oświadczeniu.

W 2018 roku muzeum dr Seussa w jego rodzinnym Springfield usunęło mural, który zawierał azjatycki stereotyp.

Autor i pedagog Herbert R. Kohl twierdził, że książki Babar the Elephant były celebracją kolonializmu ponieważ tytułowy bohater opuszcza dżunglę, a później wraca, by „ucywilizować” inne zwierzęta.

Jedna z książek, Babar’s Travels , została usunięta z półek brytyjskiej biblioteki w 2012 roku z powodu rzekomych stereotypów dotyczących Afrykanów. Krytycy zarzucili także książkom Ciekawego George’a ich fabułę opartą na historyjce  o białym człowieku przyprowadzającym do domu małpę z Afryki.