Nieposłuszeństwo pasażerów oraz zachowania agresywne i grubiańskie zdarzają się coraz częściej i negatywnie wpływają na warunki pracy personelu pokładowego, biją na alarm związki zawodowe reprezentujące pracowników największych kanadyjskich linii lotniczych. “Nasi ludzie idą do pracy i z góry zakładają, że będą mieć jakieś przejścia z pasażerami na pokładzie samolotu”, mówi Chris Rauenbusch, członek personelu pokładowego WestJet Airlines Ltd. i przewodniczący Canadian Union of Public Employees (CUPE) Local 4070. Dodaje, że u niektórych pojawiają się problemy ze zdrowiem psychicznym. Taka jest niestety nowa rzeczywistość, podsumowuje.

Niewłaściwe zachowania pasażerów w ostatnich miesiącach stały się przyczyną nacisków na prawodawców, by uregulować sprawę prawnie. Dane sugerują, że w Kanadzie problem ten również jest obecny.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Członkowie personelu pokładowego często mówią, że wiele kłótni i nieprzyjemnych sytuacji dotyczy odmów podporządkowania się federalnym nakazom noszenia maseczek na pokładzie. “Za każdym razem, gdy podchodzisz do kogoś, masz świadomość, że sytuacja może ulec eskalacji”, mówi Troy Winters, starszy specjalista ds. zdrowia i bezpieczeństwa w CUPE National. Związek ten reprezentuje ponad 15 000 członków personelu pokładowego dziewięciu linii lotniczych, wśród nich WestJet, Air Canada i Transat. “Nie jest tak źle jak w Stanach, nie ma tylu przypadków przemocy, ale zdarzają się osoby naprawdę wojownicze”.

Według Transport Canada liczba incydentów związanych z nieprzestrzeganiem nakazu noszenia maseczek wzrosła w czasie lata. Linie lotnicze poinformowały o 330 pasażerach, którzy odmówili maskowania w lipcu i sierpniu. To dwa razy więcej niż w kwietniu i maju. Wzrost może mieć związek ze zwiększeniem liczby pasażerów, przywracaniem połączeń i powrotem do podróżowania w wakacje. Winters dodaje, że jego zdaniem pandemia niesie ze sobą określone lęki, szarpie nerwy, a do tego latem w różnych prowincjach podejście do koronawirusa było różne. W Albercie i Saskatchewan wycofano się wtedy z noszenia maseczek.

Po zaraportowaniu incydentu przez linie lotnicze, Transport Canada może wysłać do niesubordynowanego pasażera list z ostrzeżeniami albo nawet nałożyć na niego karę w wysokości do 5000 dol. Od września ubiegłego roku kary nałożono na 36 osób, które odmówiły założenia maseczki na pokładzie. W przypadku, gdy pasażer zachowuje się wulgarnie, zastrasza pracowników linii lub innych pasażerów, grozi im słownie i fizycznie, może usłyszeć zarzuty kryminalne.

Liczba przypadków tego rodzaju zachowań w czasie pandemii jest nieproporcjonalnie duża. W 2020 roku odnotowano ich 73 (to zaledwie o 25 proc. mniej niż w roku 2019, przy czym należy wziąć pod uwagę, że w tym czasie liczba pasażerów lotniczych spadła o ponad 70 proc.).

WestJet podał, że wystawił zakazy lotu wobec 118 pasażerów, którzy odmawiali noszenia masek.