Około 5800 Amerykanów zaraziło się COVID-19 pomimo pełnego zaszczepienia przeciwko wirusowi, który go powoduje, poinformowali w czwartek urzędnicy federalni.

Spośród 5800 w pełni zaszczepionych osób, prawie 400 wymagało leczenia w szpitalach, a 74 zmarło.

Nieco ponad 40 procent zakażeń dotyczyło osób w wieku 60 lat lub starszych, a 65 procent stanowiły kobiety.  Ponad 78 milionów ludzi zostało w pełni zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych od 15 kwietnia.

Dyrektor CDC Rochelle Walensky powiedziała na przesłuchaniu w Kongresie w czwartek, że badane są przyczyny.

„Niektóre to oczywiście niepowodzenie odpowiedzi immunologicznej u danej osoby, a niektóre z nich, o co się obawiamy, mogą być związane z mutacjami, więc przyglądamy się obu” – powiedziała.

Według Walensky’ego liczba przypadków zidentyfikowanych przez CDC nie obejmuje osób, które zachorowały na COVID-19 mniej niż dwa tygodnie po ostatniej dawce.

Stany w zeszłym miesiącu zaczęły zgłaszać liczby osób, które zaraziły się pomimo pełnego zaszczepienia. Epidemiolodzy w stanie Waszyngton zidentyfikowali 217 przypadków, z których pięć zmarło. W Michigan odnotowano 246 przypadków między 1 stycznia a 31 marca. Trzech z tych pacjentów zmarło.

Teksas, Karolina Południowa i Oregon to między innymi stany, które zgłosiły ponad 100 przypadków wśród mieszkańców.

Według amerykańskich organów regulacyjnych, szczepionka Pfizera jest skuteczna w 95%. W badaniu klinicznym wykazano, że Moderna jest skuteczna w 94,1%, podczas gdy Johnson & Johnson była skuteczna w 66,9%. Wartości procentowe dotyczą dwóch tygodni po ostatnim szczepieniu.