Jak podało we wtorek Statistics Canada, roczna stopa inflacji w Kanadzie wzrosła w maju do 2,9 procent, w dużej mierze za sprawą wyższych cen usług. Wynik był wyższy w porównaniu z roczną stopą inflacji wynoszącą 2,7 procent w kwietniu.

Urząd Statistics Canada podał, że ogólny wzrost w maju nastąpił wraz ze wzrostem cen usług o 4,6 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, w porównaniu z wzrostem o 4,2 procent w kwietniu. Ceny towarów rosły w tym samym tempie co w kwietniu – o  jeden procent.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na początku tego miesiąca Bank of Canada obniżył referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego do 4,75 procent.

Oczekuje się, że odczyt inflacji, wraz z nadchodzącymi danymi o inflacji w czerwcu, odegra kluczową rolę w kolejnej decyzji banku centralnego dotyczącej stóp procentowych, wyznaczonej na 24 lipca.

Koszty odsetek od kredytów hipotecznych wzrosły o 23,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a ceny czynszów o 8,9 proc.

Ceny wycieczek turystycznych wzrosły w maju o 6,9 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy ceny transportu lotniczego wzrosły o 4,5 procent.

Ceny benzyny wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym o 5,6 proc.

Ceny artykułów spożywczych wzrosły w maju o 1,5 procent rok do roku, co oznacza wzrost o 1,4 procent w porównaniu z kwietniem. Jest to pierwszy wzrost cen artykułów spożywczych od czerwca ubiegłego roku, jednak według kanadyjskiego urzędu statystycznego dzisiaj konsumenci płacą za artykuły spożywcze o 22,5% więcej w porównaniu z majem 2020 r.

za Canadian Press