Człon rakiety Long March 5B może spaść nam na głowę

Duża chińska rakieta ma w niekontrolowany sposób powrócić do atmosfery ziemskiej, ale nie jest jeszcze jasne, gdzie i kiedy odłamki uderzą w naszą planetę.

Chińska rakieta Long March 5B “w nieprzewidywalny sposób” spada na Ziemię po umieszczeniu na orbicie części nowej chińskiej stacji kosmicznej. 22,5-tonowy moduł stacji kosmicznej Tianhe znajduje się na właściwej orbicie po oddzieleniu, zgodnie z planem, od podstawowego członku rakiety. Ten ma teraz powrócić za kilka dni lub około tygodnia.

Wykreślenie trajektorii spadającego stopnia rakiety jest trudne, jeśli nie niemożliwe, ponieważ obliczenie wpływu oporu atmosferycznego na moduł rdzenia ma zbyt wiele niewiadomych. Atmosfera ziemska może rozszerzać się lub kurczyć w wyniku aktywności słonecznej, co utrudnia dokładne oszacowanie, kiedy i gdzie spadnie rakieta.

Orbita obiektu nachylona jest po kątem 41,5 stopni oznacza tp, że ​​„przechodzi nieco dalej na północ niż Nowy Jork, Madryt i Pekin i na południe aż do południowego Chile i Wellington w Nowej Zelandii i może ponownie spaść w dowolnym miejscu na tym obszarze”.

Chiny planują napięty harmonogram budowy stacji kosmicznej, a państwowe media podają, że budowa powinna zostać zakończona do końca 2022 roku .