Health Canada uważa, że szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19 można teraz bezpiecznie podawać dzieciom w wieku od 12 lat.

Federalna agencja zdrowia ogłosiła, że ​​zatwierdziła podawanie szczepionki dzieciom w wieku od 12 do 15 lat, po początkowym zezwoleniu na jej stosowanie u osób w wieku 16 lat i starszych.

Kanada jest pierwszym krajem na świecie, który zgodził się na szczepienie młodszych grupom wiekowym.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pozwolenie zostało wydane na podstawie wyników badania klinicznego III fazy firmy Pfizer-BioNTech z udziałem 2260 nastolatków w wieku od 12 do 15 lat.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że szczepionka jest w 100% skuteczna u dzieci w wieku od 12 do 15 lat, w porównaniu z 95% skutecznością wykazaną po drugiej dawce w próbach ze starszymi grupami wiekowymi.

„Podczas gdy młodsze osoby są mniej narażone na poważne przypadki COVID-19, dostęp do bezpiecznej i skutecznej szczepionki pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się choroby na ich rodzinę i przyjaciół, z których niektórzy mogą być bardziej narażeni na powikłania. Pomoże również w powrocie do normalnego życia naszych dzieci, które przeżyły taki trudny okres w ciągu ostatniego roku ”- stwierdził Sharma.

Dyrektor medyczny producenta szczepionki  BioNTech, Ozlem Tureci, powiedział, że trwają badania nad stosowaniem szczepionki w populacjach pediatrycznych, a także trwają badania nad bezpieczeństwem i skutecznością u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.

Sharma powiedział, że gigant farmaceutyczny zasugerował, że już we wrześniu może złożyć wniosek dotyczący rozszerzenia stosowania na dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Szczepionka jest szczepionką mRNA, co oznacza, że ​​uczy komórki, jak wytwarzać białko wyzwalające odpowiedź immunologiczną bez użycia żywego wirusa wywołującego COVID-19. Po uruchomieniu tej odpowiedzi immunologicznej wytwarzane są przeciwciała, które chronią ludzi przed zakażeniem.