Premier Justin Trudeau twierdzi, że Kanada popiera powszechną dostępność do szczepień przeciwko COVID-19 na całym świecie. Premier powiedział, że pandemia nie skończy się, jeśli gdziekolwiek jeszcze będą istnieć ogniska choroby. Przyznał, że biedniejsze kraje potrzebują większej ilości dawek szczepionek, ale unikał zdecydowanego wyrażania poparcia dla pomysłu uchylenia praw własności intelektualnej przyznanych wytwórcom szczepionek. Powiedział jedynie, że takie działanie należałoby rozważyć, by poprawić dostęp do szczepień.

Gdyby patenty dotyczące szczepionek zostały zniesione, mogłaby ruszyć produkcja w krajach rozwijających się, a co za tym idzie – zwiększyłaby się dostępność preparatów.

Trudeau ogłosił, że Kanada przeznaczy 375 milionów dolarów na rzecz inicjatywy Access to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator, która ma na celu pomoc w rozwoju, produkcji i dystrybucji narzędzi diagnostycznych, leczniczych i szczepień w ubogich i średniozamożnych krajach. Do tej pory Kanada przeznaczyła na program ACT i COVAX Facility (inicjatywa polegająca na dzieleniu się szczepionkami) 940 milionów dol. Tym samym Kanada zalicza się do grona państw, które najhojniej pomagają krajom rozwijającym się, mającym trudności w zakupieniu szczepionek.

Jeśli chodzi o kwestię praw własności do szczepionek, to w tym tygodniu prezydent Joe Biden powiedział, że jego administracja nie będzie blokować prób luzowania ochrony patentowej. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, sprzeciwiła się takiej polityce. Stwierdziła, że taki ruch stanowi zagrożenie dla firm pracujących nad innowacyjnymi lekami, a tak naprawdę niewiele wnosi w rozwiązanie problemu z dostawami szczepionek.

Justin Trudeau pytany, czy zajęcie neutralnej pozycji w sprawie własności intelektualnej jest motywowane strachem przed zemstą koncernów farmaceutycznych, powiedział, że Kanada chce raczej zajmować pozycję mediatora. Podkreślił, że celem jest wypracowanie konsensusu, który pozwoli na ochronę przedsiębiorstw dostarczających leki ratujące życie i zapewnienie dostępu do szczepień na południowej półkuli.

Wiadomo, że firmy farmaceutyczne sprzeciwiają się pomysłowi zniesienia ochrony prawnej ich patentów. Pfizer, który nie otrzymywał subsydiów rządowych na badania i rozwój szczepionki, nastawiony jest na sprzedaż swojego preparatu z zyskiem. AstraZeneca zgodziła się z kolei na prowadzenie sprzedaży na zasadzie non-profit. Innovative Medicines Canada, grupa reprezentująca firmy farmaceutyczne w Kanadzie, oświadczyła, że jest przeciwna jakiemukolwiek znoszenia praw ochronnych.

Za rezygnacją z ochrony patentowej opowiada się też WHO.