Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, od połowy maja na wesela i inne imprezy okolicznościowe będzie można zapraszać nieograniczoną liczbę gości. Jest jeden warunek; goście muszą być zaszczepieni. Państwowe limity, w które wliczane są nawet niemowlęta, obejmują jedynie niezaszczepionych.

Od 15 maja młode pary będą mogły zorganizować swoje wesele jedynie dla 25 osób, chyba że… wśród gości znajdują się zaszczepieni. Zgodnie z nowymi przepisami, wesela i inne imprezy okolicznościowe będzie można organizować na świeżym powietrzu dla maksymalnie 25 osób niezaszczepionych i nieograniczonej liczby zaszczepionych. Zabawę można zorganizować wewnątrz, ale tylko w przypadku, gdy lokal lub budynek wskazany jest jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby organizującej spotkanie.

Ponadto, do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących. Natomiast od 29 maja takie imprezy będzie można organizować także w pomieszczeniach zamkniętych i z udziałem maksymalnie 50 osób niezaszczepionych oraz – niezmiennie – nieograniczonej liczby zaszczepionych.

Dowodem zaszczepienia może być kartonik, który zaszczepieni otrzymują po zabiegu, zaświadczenie wydrukowane ze strony pacjent.gov.pl, lub kod QR w rządowej aplikacji mObywatel. W przypadku interwencji, wezwani na imprezę policjanci będą posługiwać się czytnikami kodów.

Do limitów dla osób niezaszczepionych wliczają się także dzieci. Póki co, żaden z dostępnych na rynku preparatów nie jest dopuszczony dla osób poniżej 16. roku życia.