Papież musi przeprosić, powiedziała minister ds. relacji z ludnością rdzenną, Carolyn Bennett, podczas sesji pytań w parlamencie. Poseł NDP Mumilaaq Qaqqaq z Nunavutu zapytał, dlaczego Kanada nie zażąda od Kościoła Katolickiego ujawnienia dokumentów dotyczących szkół rezydenckich. Pani minister skrytykowała niedzielną wypowiedź papieża Franciszka i stwierdziła, wyrażenie smutku jest niewystarczające. Kościół Katolicki prowadził 60 proc. szkół rezydenckich.

Osobom, które przeżyły szkoły rezydenckie, należą się przeprosiny od Papieża, dodała minister Bennett. Jeszcze raz zapewniła, że rząd będzie naciskał na Stolicę Apostolską.

Papież Benedykt XVI w 2009 roku przyjął delegację ludności rdzennej w Watykanie, gdzie wyraził smutek i ubolewanie, ale bezpośrednio nie przeprosił.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zaraz po sesji pytań posłowie przyjęli uchwałę autorstwa NDP wzywającą rząd do szybszego wdrożenia zaleceń komisji ds. prawdy i pojednania i zwiększenia pomocy dla osób, które przeszły przez szkoły rezydenckie. Uchwała nie ma mocy prawnej.

Arlen Dumas, przewodniczący Assembly of Manitoba Chiefs, mówi, że to, co się działo w szkołach rezydenckich, działo się pod auspicjami Kościoła Katolickiego, dlatego rola władz Kościoła jest tu oczywista. Dodaje, że brak przeprosin ze strony papieża Franciszka jest szczególnie bolesny, biorąc pod uwagę rozpowszechniany obraz Papieża jako osoby skromnej i pokornej. „Brak przeprosin to obraza dla ludności rdzennej”.

Szkoły z internatami były programem rządu federalnego Kanady obsługiwanym przez kościoły: W latach 1867-1939 liczba działających   szkół osiągnęła szczyt. Wśród nich 44 prowadzili katolicy; 21 było obsługiwanych przez Kościół Anglii / Anglikański Kościół Kanady ; 13 było obsługiwanych przez United Church of Canada , a 2 były obsługiwane przez prezbiterianów