Lodowisko przy ratuszu w Ottawie jest jednym z niewielu obiektów otwartych w obecnym czasie. I cieszy się dużym powodzeniem. Na filmie opublikowanym na twitterze w sobotę wieczorem widać spory tłum łyżwiarzy i obserwatorów. Ludzie stoją w większych grupach, blisko siebie. Wielu nie nosi maseczek.

Sarp Kizir, który opublikował film, ma nadzieję, że władze miasta zaczną działać i egzekwować przepisy sanitarne. Dodaje, że widząc tłumy wokół lodowiska i na tafli, był w szoku.

Jego wideo do niedzieli po południu zostało obejrzane ponad 8000 razy.

Ratusz oświadczył, że maseczki są obowiązkowe wokół lodowiska, ale po wejściu na lód – już nie. “Miasto jest świadome obaw mieszkańców dotyczących tłumów przy niektórych lodowiskach. 30 grudnia został wydany nakaz noszenia masek w rejonie lodowisk działających na powietrzu. Osoby, które stoją na lodzie lub znajdują się w odległości do 15 metrów od lodowiska, muszą nosić maskę. Maski nie są jednak obowiązkowe, gdy dana osoba, zacznie “aktywnie jeździć”. Mimo to zaleca się je nosić, tak jak we wszystkich miejscach publicznych”, mówi Roger Chapman, dyrektor Bylaw and Regulatory Services. Do tego na stronie miasta można przeczytać, że łyżwiarze, którzy nie mieszkają razem, powinni zachowywać dystans dwóch metrów od siebie i od innych użytkowników lodowiska.

W niedzielę przy lodowisku pojawili się strażnicy miejscy egzekwujący przepisy. Miasto napisało też na swojej stronie, że pracownicy lodowiska mają pilnować, by ograniczenia dotyczące liczby osób korzystających z obiektu były przestrzegane. Czas spędzony na lodowisku może być ograniczony, a pracownicy będą dbać o to, by grupy jeżdżących regularnie się zmieniały.