– Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając decyzje w sprawie luzowania obostrzeń. Większość z nich wejdzie w życie z początkiem wakacji. Dotyczą zwiększenia limitów osób mogących korzystać z danych obiektów. Zaszczepieni nie będą wliczani w limity, można więc będzie obsługiwać jeszcze więcej klientów.

Podczas konferencji prasowej w sprawie luzowania obostrzeń premier zapowiedział następujące zmiany:

– Już od 13 czerwca wierni będą mogli zajmować połowę miejsc w kościołach.

– Od 26 czerwca dopuszczalny limit uczestników targów i konferencji to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.

– W obiektach sportowych i na koncertach od 26 czerwca limit wynosi 50 proc. miejsc.

– Również od 26 czerwca w hotelach i innych obiektach noclegowych limit będzie wynosił 75 proc. miejsc, ale w limit ten nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia.
#wieszwiecejPolub nas

Co więcej we wszystkich przypadkach limity będą dotyczyły osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione korzystające z obiektu nie są wliczane w limit.

Ponadto, jak zapowiedział szef rządu, w najbliższych dniach w związku z finałami Mistrzostw Europy w piłce nożnej, zostanie otwarta strefa kibica na Stadionie Narodowym.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że pandemia na świecie „niestety jeszcze się nie zakończyła”.

– Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami; chociażby ostanie mutacje ze Wschodu i z Dalekiego Wschodu, mutacje indyjskie, które spowodowały, że z powrotem w Wielkiej Brytanii jest tak wiele rejestrowanych zakażeń, jak nie było od kilku miesięcy – mówił szef rządu. Jak dodał, „niestety z tym się wiąże również wzrost obłożenia łóżek (szpitalnych) w Wielkiej Brytanii”.

– Ten problem przypomina nam bardzo niedobre miesiące przed drugą, przed trzecią falą w Polsce. Więc bardzo, bardzo wszystkich proszę, żeby cały czas przestrzegać tych zasad sanitarnych, które obowiązują. Szczepić się; jak tylko ktoś może, to zarejestrować się, jeśli jeszcze ktoś tego nie uczynił – apelował Morawiecki.

Co z wakacjami za granicą?

Zaznaczył, że „coraz więcej krajów Europy, właściwie już prawie wszystkie kraje Europy wdrażają różnego rodzaju certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się, uczestnictwo w różnego rodzaju spotkaniach, imprezach, koncertach, (mieszkanie) w hotelach w zakresie turystyki międzynarodowej, a także przy kontrolach granicznych nie będzie potrzebna kwarantanna bądź testy, jeżeli osoba będzie mogła się rzeczywiście legitymować odpowiednim szczepieniem”.

– Kolejne fazy luzowanie nie oznaczają końca pandemii; musimy zachować tutaj ostrożność i daleko idącą czujność w tym zakresie. Ale w wakacje – wszystko wskazuje na to, że dzięki programowi szczepień przede wszystkim – możemy doprowadzić do dalszego luzowania obostrzeń w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – powiedział Morawiecki.

 

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób,
  • Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.