Marszałek Hołownia utrudnia sprawowanie mandatu posła przez wydany właśnie zakaz wstępu do sejmu dla posła Grzegorza Brauna. To ma być ta nowa praworządność? Czy Hołownia wie, co robi i jak się może skończyć taki precedens? Jak raz się nie wpuszczają posła opozycji to przecież zaraz całej opozycji nie będą wpuszczać. – komentuje Tomasz Sommer z Najwyższego Czasu.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował dziennikarzy, że wydał Straży Marszałkowskiej polecenie, by w czwartek nie wpuszczała do Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że w czwartek o godzinie 16 odbędzie się uroczystość zapalenia świecy chanukowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i Prezydium Sejmu.

Uroczystość początkowo była zaplanowana na wtorek, ale została przerwana przez posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który za pomocą gaśnicy zgasił świece ustawione na sejmowym korytarzu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował dziennikarzy, że w związku z   uroczystością w Sejmie, poseł Grzegorz Braun otrzymał zakaz wstępu do budynku głównego parlamentu.

– Jeżeli będzie trzeba, zakaz ten przedłużę na kolejne dni, bo chcemy wszyscy tutaj czuć się bezpiecznie. Rozmawiałem też dzisiaj długo z komendantem Straży Marszałkowskiej o tym, że na terenie Sejmu, na którym główną siłą porządkową i w zasadzie jedyną jest Straż Marszałkowska, Sejm jest eksterytorialny, nie może tutaj wejść policja, ABW czy inne służby – mówił Hołownia.

– Będziemy musieli przeprowadzić dodatkowe szkolenie straży i weryfikację jej procedur, tak żeby nigdy żaden strażnik nie miał wątpliwości, nie zastanawiał się choćby przez sekundę, jeżeli jakiś poseł będzie robił coś, co w jakikolwiek sposób zagraża bezpieczeństwu osób, mienia, życiu, zdrowiu – zapowiedział marszałek Sejmu.

Oczekuję że prokuratura sformułuje jak najszybciej wniosek o pozbawienie immunitetu posła Brauna i będziemy mogli jak najszybciej na posiedzeniu Sejmu to przegłosować – powiedział.