Mężczyzna, który otrzymał dwie dawki szczepionki koronawirusowej AstraZeneca, zmarł na Covid-19. Mężczyzna mieszkał na Seszelach, które zaszczepiły dużą część swojej populacji, ale także odnotowały gwałtowny wzrost infekcji. Seszele pospieszyły się, aby uodpornić swoją populację, aby mogły ponownie otworzyć się dla turystów.

Mężczyzna, który miał 54 lata, jest pierwszą w pełni zaszczepioną osobą w kraju, która zmarła na Covid-19, powiedział na konferencji prasowej Jude Gedeon, komisarz ds. zdrowia publicznego na wyspie. Nie powiedział, jak dawno temu mężczyzna przyjął szczepionkę ani czy sprawa jest badana przez AstraZeneca.

Chociaż kraj, w którym mieszka 98 000 ludzi, zaszczepił większą część swojej populacji niż jakikolwiek inny, odnotował ostatnio gwałtowny wzrost infekcji, co rodzi pytania o skuteczność szczepionek, ponieważ warianty Covid-19 stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Do tej pory 68% ludzi na Seszelach otrzymało dwie dawki szczepionki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Seszele używały Sinopharm i Covishield, wersji szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej na licencji w Indiach, do prawie wszystkich swoich szczepień. Chociaż rząd stwierdził, że Covishield był przeznaczony głównie dla osób w wieku powyżej 60 lat na Seszelach, czasami szczepiono nim młodszych ludzi.

Rząd poinformował w zeszłym miesiącu, że niezaszczepieni obywatele byli sześć razy bardziej narażeni na rozwój Covid-19 niż ci, którzy wzięli szczepienia.

Podczas gdy szczepionka AstraZeneca wykazała w badaniach prawie  100% skuteczności w ochronie przed śmiercią przy zachorowaniu wywołanym przez większość wariantów Covid-19, jej skuteczność przeciwko łagodnej i umiarkowanej chorobie wariantu beta, po raz pierwszy zidentyfikowanego w RPA, wyniosła zaledwie 22%. Ta mutacja została wykryta na Seszelach.

W pełni zaszczepione osoby zmarły również gdzie indziej. 3 czerwca hrabstwo Napa w USA poinformowało, że w pełni zaszczepiona kobieta zmarła na Covid-19 ponad miesiąc po otrzymaniu drugiego zastrzyku  Moderna, podał New York Times.

Chociaż liczba przypadków na Seszelach spadła z początkowego szczytu na początku maja, obecnie uparcie utrzymuje się na wysokim poziomie.

„Niestety trend spadkowy, który widzieliśmy od połowy maja nie idzie dalej” – powiedział Gedeon. „Transmisja społeczna trwa” – powiedział, dodając, że ograniczenia dotyczące zgromadzeń i przemieszczania się mogą zostać zaostrzone.

Gedeon wezwał też osoby, które jeszcze nie przyjęły drugiej dawki, aby to uczyniły po tym, jak 1538 osób opuściło termin na drugą szczepionkę Covishield a 2076 na drugą szczepionkę Sinopharm.

9 czerwca na Seszelach było 1293 aktywnych przypadków Covid-19.

Rząd rozważa podanie ludziom zastrzyku przypominającego i prowadzi rozmowy w sprawie nabycia dawek Pfizera dla nastolatków. Zaczęto również stosować szczepionki Sputnik V z Rosji.