Większość przypadków związanym ogniskiem w Foothills Medical Center jest łagodna, chociaż dwóch pacjentów znalazło się na Intensywnej terapii. Alberta publicznie poinformowała o wybuchu na początku tego tygodnia, kiedy 20 osób zostało zarażonych.

Trwa dochodzenie w celu ustalenia, w jaki sposób  doszło do zarażeń ale większość wydaje się być związana ze szpitalem.

Eksperci wyrazili zaniepokojenie mutacjami koronawirusa, a w szczególności wersją hinduską nazywaną według nowej nomenklatury Delta, która okazuje się bardziej skuteczna w zarażaniu osób, które otrzymały tylko jedną dawkę dwudawkowych szczepionek. Wariant Delta stanowi niewielki procent wszystkich przypadków w Albercie, ale liczba ta rośnie i stanowiła prawie 8 procent nowych przypadków zgłoszonych w ostatnią niedzielę, w porównaniu z mniej niż 1 procentem dwa tygodnie wcześniej.

Deena Hinshaw, dyrektor medyczny Alberty, powiedziała, że „Obecnie monitorujemy, czy [w pełni zaszczepieni ludzie] mieli, jak można się spodziewać, łagodniejszy przebieg choroby” . „Wiemy z danych w Wielkiej Brytanii, że po drugiej dawce skuteczność szczepionek mNRA wzrasta prawie 90 proc.”

Prowincja przyspieszyła również oferowanie  drugiej dawkę dla osób, które pierwszą otrzymały w kwietniu, co początkowo miało nastąpić w przyszłym tygodniu.

Pacjenci wypisywani ze szpitala otrzymają wskazówki dotyczące izolacji i będą obserwowani przez personel służby zdrowia. Zakwaterowanie będzie zapewnione w wyznaczonym hotelu izolacyjnym dla tych, którzy nie mają bezpiecznego miejsca do odizolowania się.

Niedawne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że ludzie, którzy otrzymali pojedynczą dawkę szczepionki mNRA, mają tylko 33 procent ochrony przed objawowymi infekcjami mutacji Delta. Jednak po pełnym zaszczepieniu ludzi przeciwko wirusowi, badanie wykazało, że ich ochrona przed szczepem Delta znacznie wzrasta.