Kanadyjski sąd federalny orzekł, że kwarantanna hotelowa i za którą podróżni muszą płacić – jest zgodne z konstytucją. Sąd jednak orzekł również, że prawa Nicole Mathis zostały naruszone, kiedy została umieszczona w hotelu kwarantanny wbrew swojej woli.

Pastor Nicole Mathis „została zmuszona wbrew swojej woli ” do udania się do„federalnego obiektu kwarantanny i przetrzymywana przez trzy noce”, ponieważ jej negatywny wynik testu na COVID-19 nie został zaakceptowany przez kanadyjskich urzędników zdrowia publicznego.

Sąd uznał, że prawa Mathis zostały „naruszone przez władze”, ponieważ nie została poinformowana o jej prawie do adwokata „po zatrzymaniu” oraz że jej rodzina nie została poinformowana, dokąd ją zabrano.

Zdaniem obrony, „obowiązkowa kwarantanna przestrzegających prawa obywateli Kanady w placówkach posiadających mandat federalny naruszyła ich prawo do swobodnego wjazdu i opuszczenia Kanady zgodnie z ich prawami wynikającymi z S. 6(1) Karty ”.

„Naruszyło to ich prawo do tego, aby nie być arbitralnie zatrzymanym, ich prawo do rozmowy z obrońcą w sprawie ich zatrzymania i ich prawo do domniemania niewinności do czasu udowodnienia winy oraz prawo do zakwestionowania ich zatrzymania w sądzie”

Trudeau powiedział niedawno, że chce złagodzić ograniczenia graniczne, ale tylko dla tych, którzy zostali „w pełni zaszczepieni”.

W piątek rząd Trudeau zdecydował o przedłużeniu zamknięcia granicy Kanady ze Stanami Zjednoczonymi do 21 lipca. Obecna umowa o zamknięciu miała wygasnąć 21 czerwca.