Kanada łagodzi wymagania związane z kwarantanną podróżnych przybywających do Kanady, co nie oznacza jednak, że kraj będzie przyjmował turystów.

Obywatele Kanady, stali rezydenci, niezbędni pracownicy i studenci zagraniczni od poniedziałku 5 lipca nie muszą poddawać się 14-dniowej kwarantannie, jeśli przedstawią dowód szczepienia w aplikacji ArriveCan.

Straż graniczna przypomina, że wpuszczani do Kanady będą tylko podróżni, którzy wjeżdżają z określonych powodów. Osoby planujące podróż do Kanady powinny sprawdzić, czy w ogóle mogą przekroczyć granicę i czy będą potrzebować jakichś dodatkowych dokumentów.

Cel turystyczny nie jest uznawany za uzasadniony powód podróży.

Również granica lądowa miedzy Kanadą i Stanami Zjednoczonymi pozostaje zamknięta dla osób podróżujących w celach nie uznawanych za niezbędne.

Z 14-dniowej kwarantanny będą zwolnieni podróżni, którzy przyjęli drugą dawkę dwa tygodnie przed podróżą. W stosunku do osób niezaszczepionych lub zaszczepionych częściowo w dalszym ciągu będą stosowane dotychczasowe zasady – czyli, w przypadku osób przylatujących samolotem, kwarantanna hotelowa i kwarantanna w domu.

Za osoby zaszczepione będą uznawani podróżni, którzy przyjęli dwie dawki preparatów zatwierdzonych przez Health Canada, tj. Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson (jednodawkowa). Mieszanie dawek jest dopuszczalne. Szczepionki, które nie spełniają kryteriów, to: Bharat Biotech (Covaxin), Cansino (Convidecia), Gamalaya (Sputnik V), Sinopharm (BBIBP-CorV), Sinovac (CoronaVac) i Vector Institute (EpiVacCorona).

Osoby zaszczepione zatwierdzoną szczepionką będą musiały przedstawić dokument zaświadczający o typie szczepionki, datach podania i kraju przyjęcia szczepionki. W ArriveCan trzeba będzie zamieścić pdf lub zdjęcie zaświadczenia o szczepieniu po angielsku lub francusku. Trzeba będzie tez mieć przy sobie dokument zaświadczający o szczepieniu w wersji papierowej lub elektronicznej.

Przepisy wchodzą w życie o 12:01 w nocy 5 lipca. Osoby, które przekraczają granicę wcześniej, muszą się poddać całej kwarantannie.

Pozostaje w mocy wymóg okazania negatywnego wyniku testu molekularnego na COVID-19 wykonanego przed wylotem.