Po ostatnich wiadomościach z Barrie mieszkańcy innych części Ontario mogą zastanawiać się, czy są przygotowani na tornado i co mogą zrobić, by jakoś zabezpieczyć się przed żywiołem. Warto pamiętać, że według prowincyjnych statystyk w Ontario tornado występuje około 12 razy rocznie. Czyli raczej nieczęsto.

Meteorolog Environment Canada zajmujący się ostrzeganiem o zjawiskach pogodowych, Steve Flisfeder, przypomina o kilku podstawowych zasadach.

Co robić, jeśli jesteś w domu, a tornado się zbliża?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“Jeśli dla twojego regionu nadano sygnał ostrzegawczy, powinieneś poszukać schronienia. W domu najbezpieczniejszym możliwym miejscem jest piwnica”, mówi Flisfeder. Przypomina, żeby nie podchodzić do okien i w ogóle jak najbardziej oddalić się od tornada. Jeżeli nie mamy piwnicy, można schować się np. w łazience lub toalecie, najlepiej jakimś wewnętrznym pomieszczeniu lub schowku bez okien.

Co w przypadku kondominium?

Tutaj zgodnie z instrukcjami sugerowane jest przejście na klatkę schodową, która powinna być solidnie zbudowana i betonowa. Flisfeder dodaje, żeby schodzić na dół, na niższe piętra.

Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to ekspert mówi, że jeśli jest możliwość, by je ratować, to powinno się to robić. Chyba że nie ma ma na to czasu, wtedy ważniejsze jest, by ocalić siebie i rodzinę.

Co robić w przypadku, gdy prowadzimy samochód, a tornado nadchodzi?

“W samochodzie trudno jest jednoznacznie określić najlepszą opcję. Nie ma rozwiązania na 100 procent. Jeśli w samochodzie słyszysz alarm o tornado, trzeba jak najszybciej dotrzeć do jakiegokolwiek schronienia. Jeśli jedziesz, zjedź na pobocze, i przejdź do schronienia, które akurat jest dostępne”, mówi Flisfeder. Dodaje, że jeśli tornado jest już w zasięgu wzroku, wyjście z samochodu do miejsca schronienia jest uzasadnione, jeśli dana osoba ocenia, że ma na to czas. Wszystko zależy od tego, jak daleko znajduje się budynek, w którym można się schronić.

Jeśli nie ma schronienia w postaci budynku, inną opcją jest próba odjechania jak najdalej od tornada. Zawsze jednak pozostaje niepewność, w jakim kierunku zjawisko będzie się przemieszczać. Jeśli ucieczka samochodem nie wchodzi w grę, pozostaje skulić się na podłodze z przodu lub z tyłu i ochronić głowę rękami. Można jeszcze wysiąść i położyć się w rowie przy drodze – żeby być jak najniżej, jak tylko się da. Chodzi też o to, by nie być uderzonym przez przedmioty, które tornado niesie ze sobą.

Co robić, jeśli tornado złapie nas na dworze, na kempingu?

Tu Flisfeder radzi jak wcześniej – by poszukać możliwie najlepszego wyjścia z sytuacji. Na kempingach przeważnie są budynki z toaletami, zbudowane z betonowych cegieł lub podobnych mocnych materiałów. Warto pamiętać, że tornado przewraca drzewa i zrywa linie energetyczne, więc w miarę możliwości trzeba się trzymać od nich jak najdalej.

Ekspert przypomina, że dobrą praktyką jest trzymanie w domu zapasów na co najmniej trzy dni. W takim zestawie sprawdza się żywność w puszkach, która się nie psuje. Powinno się też mieć wodę i lekarstwa.