Brytyjski premier Boris Johnson spędzi 10 dni w samoizolacji po kontakcie z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa, podało jego biuro w niedzielę – cofając wcześniejsze oświadczenie, że nie będzie musiał poddawać się kwarantannie.

Biuro Johnsona poinformowało w niedzielę, że premier i szef skarbu Rishi Sunak zostali powiadomieni w nocy przez angielską aplikację telefoniczną do testowania i śledzenia. W piątek spotkali się oni z sekretarzem zdrowia Sajidem Javidem, który w sobotę uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Javid, który został w pełni zaszczepiony, mówi, że doświadcza łagodnych objawów. Osoby powiadamiane za pośrednictwem aplikacji powinny się izolować, chociaż nie jest to wymóg prawny. Kontaktom z pozytywnymi przypadkami zwykle zaleca się izolację przez 10 dni.

Biuro Johnsona początkowo oświadczyło, że premier i szef skarbu tego będą mieli codziennie wykonywany test na koronawirusa w ramach alternatywnego systemu pilotażowego w niektórych miejscach pracy, w tym w urzędach rządowych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Plan ten został odwrócony niecałe trzy godziny później po oburzeniu ze strony wyborców, przeciwników politycznych i właścicieli firm zarzucających specjalne traktowania polityków. Downing Street powiedział, że Johnson odizoluje się w Chequers, wiejskiej rezydencji premiera na północny zachód od Londynu, Sunak również będzie się izolował.

Johnson był poważnie chory na COVID-19 w kwietniu 2020 r., spędził trzy noce w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Jego okres izolacji następuje gdy rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się do zniesienia pozostałych środków blokujących. W poniedziałek po raz pierwszy od marca 2020 r kluby nocne obiekty sportowe i rozrywkowe mogą zostać ponownie otwarte, a maski na twarz nie są już obowiązkowe w pomieszczeniach.

Ale rząd wzywa ludzi do ostrożności, ponieważ liczba przypadków wzrasta z powodu wysoce zakaźnego wariantu delta  zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach. W sobotę potwierdzono ponad 54 000 nowych infekcji, co stanowi najwyższą dzienną liczbę od stycznia. Liczba hospitalizacji i zgonów również rośnie, ale dzięki szczepieniom pozostają one znacznie niższe niż w przypadku poprzednich szczytów zakażeń. Ponad dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków otrzymało obie szczepionki.

Brytyjscy urzędnicy spoglądają nerwowo na Izrael i Holandię, które po zaszczepieniu większości społeczeństwa otworzyły społeczeństwo; oba kraje niedawno ponownie nałożyły pewne ograniczenia po nowych gwałtownych infekcjach.