Ponad 500 zwolenników Falun Gong wzięło udział w marszu przez centrum Toronto, aby upamiętnić ofiary największego łamania praw człowieka w Chinach. Co najmniej 500 osób zarejestrowało się online na paradę, ale pojawiło się około 700-800 osób, powiedział Jeffery Jiang, jeden z organizatorów.

Na wiecu w Queen’s Park były poseł konserwatystów Władysław Lizoń wezwał Kanadę, Stany Zjednoczone i Europę do pomocy tym, którzy „żądają praw i zmian w systemie komunistycznym”, tak jak w przeszłości pomagali ludziom żyjącym w Związku Radzieckim.

„To daje nadzieję i powinno dać nadzieję nam wszystkim i tym, którzy są tutaj dzisiaj, prześladowani przez okropny komunistyczny rząd w Chinach” – powiedział Lizon.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Powinniśmy przypominać nie tylko komunistycznemu rządowi Chin o ich zbrodniach, [ale] przypominać im, że nadchodzą czasy kiedy odpowie za te zbrodnie”.

Falun Gong jest praktyką duchową, która obejmuje ćwiczenia medytacyjne i nauki oparte na zasadach prawdomówności, współczucia i tolerancji. Zwana także Falun Dafa , praktyka ta została wprowadzona w 1992 roku w Chinach, gdzie zyskała powszechną popularność ze względu na korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego ludzi. Według szacunków chińskiego rządu do 1999 roku zaangażowało się w nią 70-100 milionów zwolenników.

Przywódca KPCh Jiang Zemin postrzegał tę popularność jako zagrożenie dla rządów reżimu. 20 lipca 1999 r. Jiang rozpoczął bezprecedensową kampanię i brutalne represje mające na celu wykorzenienie tej praktyki.

Sheng Xue, współzałożyciel China Rights Network, grupy jednoczącej społeczności, które ucierpiały pod rządami KPCh, powiedział, że historia zapamięta Falun Gong jako „światło”, które walczyło z „ciemnością” reżimu.

Gloria Fung, prezydent Canada-Hong Kong Link, zauważyła, że ​​KPCh jest również odpowiedzialna za okrucieństwa wyrządzane Ujgurom, Tybetańczykom i innym grupom mniejszościowym w Chinach. Powiedziała, że ​​KPCh podkopuje zachodnie demokracje poprzez „manipulację, infiltrację, zastraszanie, a także branie zakładników”, takich jak dwaj obywatele Kanady, Michael Kovrig i Michael Spavor, uwięzieni w Chinach.