Brzeziński obejmie stanowisko jesienią
Portal Onet.pl nieoficjalnie informuje, że już jesienią nowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce zostanie Mark Brzeziński.
– „Mark Brzeziński przyjedzie w sierpniu do Polski, a jesienią obejmie stanowisko ambasadora USA w Warszawie. Polski rząd znalazł sposób, by dowieść, że Brzeziński nie jest obywatelem polskim, lecz prawdopodobnie czeskim” – informuje portal.

Rząd miał powołać się tutaj na umowę między państwami socjalistycznymi z lat 60. W myśl tego dokumentu, jeśli rodzice różnej narodowości nie wskażą, które obywatelstwo ma mieć dziecko, staje się ono obywatelem kraju pochodzenia matki. Jak wyjaśnia Onet, Brzeziński urodził się w Stanach Zjednoczonych, jego ojciec był obywatelem polskim, ale matka była obywatelką Czechosłowacji. Rodzice nie złożyli deklaracji obywatelstwa, w związku z tym stał się on automatycznie obywatelem Czechosłowacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wcześniej informowano, że Polska miała zażądać zrzeczenia się przez Marka Brzezińskiego polskiego obywatelstwa które miał posiadać na zasadzie “prawa krwi”.