Sześć kobiet,   w tym Marta Lempart, Magdalena Środa i Agnieszka Holland zaapelowało w środę do wiceprezydent USA Kamali Harris, by “zwróciła uwagę na bardzo poważne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce” w związku z brakiem koncesji dla amerykańskiej telewizji TVN24.

 

“My, kobiety, zaangażowane w obronę demokracji, prosimy Panią o zwrócenie uwagi na bardzo poważne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce” – podkreśliły autorki listu.

“Obecny rząd naszego kraju zamierza, poprzez zmianę prawa, nie przedłużyć koncesji bezstronnemu, profesjonalnemu i bardzo cenionemu przez obywateli kanałowi informacyjnemu (TVN24), którego właścicielem jest amerykański koncern Discovery” – napisały działaczki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“Jedynym źródłem informacji pozostanie telewizja publiczna, która w całości jest podporządkowana interesom rządzącej partii” – zaznaczyły.

List do wiceprezydent Harris podpisały: działaczka opozycji demokratycznej z czasów PRL, późniejsza minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Barbara Labuda; reżyserka filmowa Agnieszka Holland; liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart; działaczka opozycji demokratycznej Danuta Kuroń; prawniczka, prof. Monika Płatek oraz była pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, prof. Magdalena Środa.

 

We wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła, wraz z poprawkami, przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Projekt zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. W ocenie wielu komentatorów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w TVN.