Uczniowie oraz personel będą zobowiązani do maskowania w pomieszczeniach, ale nie do szczepienia, stwierdza dokument wydany we wtorek

Uczniowie z Ontario wrócą we wrześniu do klas w pełnym wymiarze godzin, ale zdalne uczenie się nadal będzie opcją – zapowiedziały władze prowincji przedstawiając swoją oficjalną strategię powrotu do szkoły – ale plan nie zawiera jednak wielu szczegółów na temat tego, jak szkoły mają sobie radzić z przypadkami COVID-19 i wybuchami ognisk zachorowań.

Uczniowie i pracownicy będą musieli nosić maski w pomieszczeniach, z wyjątkiem przerw na posiłki.

Ale 29-stronicowy dokument opublikowany we wtorek nie zawiera żadnych protokołów dotyczących zarządzania epidemiami COVID-19 ani nie określa progu, w którym szkoły lub klasy powinny zostać zamknięte.

Dane prowincji pokazują, że od września do czerwca ponad 4800 szkół w Ontario musiało zostać zamkniętych z powodu przypadków COVID-19, a 11 462 uczniów zostało zarażonych wirusem

Programy muzyczne będą dozwolone w miejscach o dobrej wentylacji, śpiew i instrumenty dęte dozwolone w grupach  w odległości co najmniej dwóch metrów.

Kluczowe punkty planu powrotu do szkoły w Ontario to:

  • Personel i nauczyciele nie będą musieli być zaszczepieni przeciw COVID-19.
  • Uczniowie klas od 1 do 12 będą zobowiązani do noszenia masek w pomieszczeniach (z wyjątkami, takimi jak aktywność fizyczna o niewielkim kontakcie i podczas jedzenia).
  • Kadra i uczniowie muszą codziennie sprawdzać stan zdrowia za pomocą narzędzia dostarczonego przez prowincję, a  w niektórych przypadkach szkoły mogą zostać poproszone o przeprowadzenie rozszerzonych badań przesiewowych.
  • Każdy, kto doświadcza objawów  nie powinien uczęszczać do szkoły, poddać się testowi  i szukać pomocy medycznej.
  • Od rad szkolnych oczekuje się, że wszystkie systemy wentylacyjne zostaną sprawdzone i będą w dobrym stanie przed rozpoczęciem roku szkolnego.
  • Oczekuje się, że szkoły bez wentylacji mechanicznej (te, które wykorzystują okna w celu doprowadzenia świeżego powietrza) będą umieszczać we wszystkich klasach wolnostojące wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA).

Wcześniej  NDP w Ontario wezwała prowincję, aby wymagała od pracowników oświaty, którzy nie są w pełni zaszczepieni, poddawania się szybkim testom na COVID-19,

Szybkie testy zostały wdrożone w zbiorowych placówkach opieki, domach opieki długoterminowej i różnych podstawowych miejscach pracy.

Jednak powrót do planu szkolnego nie wspomina o szybkich testach.

całość rozporządzeń tutaj