Minister zdrowia Quebecu stwierdził, że system paszportów szczepień zostanie wprowadzony 1 września, aby zwalczać rosnącą liczbę przypadków COVID-19 i „nieuniknioną” czwartą falę.

Minister Christian Dubé   twierdzi, że systemy zostaną zainstalowane w miejscach o dużej przepustowości i wysokim wskaźniku kontaktu, takich jak festiwale, bary, restauracje, siłownie i obiekty treningowe, aby uniknąć powszechnych zamknięć, które były pierwszymi falami COVID-19 w Quebecu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na razie paszport szczepień nie będzie używany w sklepach detalicznych.

Dubé podkreślił, że system jest jedynym sposobem, aby utrzymać otwartą gospodarkę i nadal chronić system opieki zdrowotnej. Jego zdaniem, czwarta fala, napędzana przez wariant delta, jest „nieunikniona” w Quebecu.

Paszport będzie używany miał postać aplikacji na smartfone wykorzystującej kody  QR.

Osoby, które nie posiadają smartfona, będą mogły skorzystać z papierowych zaświadczeń o szczepieniach dostarczanych w punktach szczepień.

Dr Gaston De Serres, epidemiolog medyczny z prowincjonalnego instytutu zdrowia publicznego, uważa, że ​​system paszportów szczepień sprawdziłby się w zachęcaniu dorosłych w wieku od 20 do 39 lat do zaszczepienia się. Rezerwacje szczepionek już wzrosły po ogłoszeniu  komunikatu przez premiera prowincji

Związek Swobód Obywatelskich Quebecu, la Ligue des droits et libertés (LDL) , kwestionuje jednak system paszportów szczepionkowych, twierdząc, że nie było czasu na właściwą debatę publiczną i podnosząc obawy dotyczące bezpieczeństwa danych.

Quebec będzie pierwszą kanadyjską prowincją, która będzie wymagać dwóch dawek szczepionki COVID-19, aby uzyskać dostęp do niektórych usług.