Konserwatywna Partia Kanady opublikowała w poniedziałek swoją pełną 160-stronicową platformę wyborczą – ambitny program, który obiecuje miliardy dolarów w postaci nowych wydatków na wsparcie gospodarki spustoszonej przez pandemię COVID-19.

W przeciwieństwie do poprzednich platform konserwatywnych, ta wzmacnia rolę rządu w gospodarce poprzez duże zastrzyki gotówki dla firm.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wielomiliardowy plan nie został jeszcze dokładnie oszacowany;

Lider Erin O’Toole uważa jednak, że konserwatywny rząd zrównoważy budżet za dziesięć lat. Oczekuje się, że deficyt federalny tylko w tym roku podatkowym wyniesie 381,6 miliarda dolarów.

„Prawdopodobnie zauważysz pomysły, których wcześniej nie słyszałeś od konserwatystów takich jak ja. Nadszedł czas, aby konserwatyści potraktowali nierówności poważnie, ponieważ staje się to coraz większym problemem w naszym kraju” – stwierdził Erin O’Toole

Program zapowiada również znacznie więcej wydatków na opiekę zdrowotną, zwiększając roczną stopę wzrostu Canada Health Transfer do co najmniej sześciu procent w stosunku do obecnej stopy, która jest związana z inflacją. Partia twierdzi, że hojniejszy transfer funduszy na służbę zdrowia do prowincji kosztowałby skarb federalny prawie 60 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Ale centralnym punktem planu jest obietnica stworzenia miliona miejsc pracy. Aby osiągnąć ten cel, partia oferuje jeszcze więcej pieniędzy, niż liberalny rząd przewidział w budżecie dla dotkniętych pandemią pracodawców.
Poprzez swój Canada Jobs Surge Plan, partia obiecuje, że konserwatywny rząd będzie płacić do 50 procent pensji nowo zatrudnionych osób, kiedy istniejąca kanadyjska dotacja do płac  (CEWS) zostanie wycofana. Przed ogłoszeniem wyborów minister finansów Chrystia Freeland przedłużyła program CEWS do końca października.

Aby pobudzić wydatki biznesowe, partia obiecuje stworzyć „Kanadyjski Akcelerator Inwestycyjny”, który zapewniłby 5-procentową ulgę podatkową na każdą inwestycję kapitałową dokonaną w latach 2022 i 2023

Wprowadzi również coś, co nazywa się „ ulgą podatkową dla Main Street”, która zapewniłaby 25% ulgę podatkową od kwot do 100 000 dol. , które Kanadyjczycy osobiście zainwestują w małą firmę w ciągu najbliższych dwóch lat.

W ramach proponowanego programu konserwatywny rząd udzieliłby pożyczek w wysokości do 200 000 dol. małym i średnim firmom z branży hotelarskiej, detalicznej i turystycznej, aby pomóc im „stać na nogi”. Nawet 25 proc. takich pożyczek byłoby darowane, w zależności od dochodów firmy.

Partia twierdzi, że obecny rządowy program wsparcia awaryjnego (CEBA), który oferuje 60 000 dolarów  praktycznie wszystkim małym firmom, jest „zbyt mały”.

Aby wesprzeć restauracje, Partia Konserwatywna obiecuje miliardowe środki. Przez jeden miesiąc konserwatywny rząd zapewniałby 50-procentowy rabat na żywność i napoje bezalkoholowe kupowane w restauracjach od poniedziałku do środy.

„Wakacje” GST
Aby pomóc niedomagającym sklepom handlu detalicznego, rząd kierowany przez O’Toole wprowadziłby jesienią tego roku „wakacje od GST” – miesięczną przerwę w federalnym podatku od sprzedaży. Wszystkie zakupy w sklepach byłyby wolne od podatku przez miesiąc.

Zespół O’Toole obiecuje również, że zapewni „podwyżkę” pracownikom o niskich dochodach poprzez podwojenie istniejącego zasiłku Canada Workers Benefit do maksymalnie 2800 dol. dla osób fizycznych i 5000 dol. dla rodzin. Partia obiecuje również wypłacać pieniądze w formie kwartalnej wpłaty bezpośredniej, a nie zwrotu podatku na koniec roku. Program jest dostępny tylko dla osób zarabiających mniej niż 24 573 dol. rocznie lub rodzin o dochodach gospodarstwa domowego wynoszących 37 173 dol.  lub mniej.

Konserwatywny rząd zrezygnowałby z programu liberalnej opieki nad dziećmi o wartości 30 miliardów dolarów – który, jak twierdzi rząd, obniży koszty opieki nad dziećmi w ciągu pięciu lat do zaledwie 10 dolarów dziennie na dziecko w całym kraju – i zamiast tego przekształci istniejące odliczenie kosztów opieki nad dzieckiem w zwrot  podatkowy na pokrycie do 75 procent kosztów opieki nad dziećmi dla rodzin o niższych dochodach.

Krytycy utrzymują, że podejście liberałów do finansowania opieki nad dziećmi niesprawiedliwie karze rodziców, którzy sami opiekują się własnymi dziećmi. Program skoncentrowany na finansowaniu publicznych placówek opieki dziennej „dewaluuje pracę rodziców i innych opiekunów poza środowiskiem instytucjonalnym”.

Przywódca konserwatystów powiedział, że jego ulga podatkowa pomoże wszystkim rodzicom.

Rodzice wiedzą, co jest najlepsze. Pomożemy wszystkim rodzinom, a rodziny o niższych dochodach będą miały pokrycie 75 procent kosztów. Zamierzamy wzmocnić rodziny”.

Partia przewiduje, że rodzina z dochodem 30 000 dolarów otrzyma do 6 000 dolarów na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi, czyli więcej niż 1200 dolarów, o które mogą się dziś ubiegać. Partia twierdzi, że zgodnie z jej planem rodzina z dochodem 50 000 dolarów otrzymałaby 5 200 dolarów.

Oprócz środków tworzenia miejsc pracy i opieki nad dziećmi, szczegółowa platforma zawiera szereg dodatkowych środków — ostrzejsze stanowisko regulacyjne wobec firm telefonii komórkowej, rząd kierowany przez konserwatystów nakazałby również Biuru ds. Konkurencji zbadanie opłat bankowych. O’Toole powiedział, że pozwoli zagranicznym firmom telekomunikacyjnym oferować usługi telefonii komórkowej Kanadyjczykom w celu obniżenia cen, „pod warunkiem, że takie samo traktowanie zostanie odwzajemnione przez firmy kanadyjskie w kraju tej firmy”.

Aby rozwiązać problem tanich mieszkań — niebotycznie wysokie średnie ceny nieruchomości w Kanadzie są zazwyczaj wyższe niż innych w krajach zachodnich — O’Toole zakazałby wszystkim zagranicznym inwestorom kupowania tutaj domów przez co najmniej dwa lata.

Platforma zawiera również plan klimatyczny O’Toole, który wzywa do przerobienia wersji istniejącego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla. Zamiast wysyłać pieniądze z podatków do Ottawy, konserwatywny plan zakładałby, że opłaty uiszczane od paliw kopalnych będą przechowywane na osobistych „rachunkach oszczędnościowych”.

„Nasz plan zapewni, że wszyscy Kanadyjczycy będą mogli wnieść swój wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi w sposób, który jest dla nich najlepszy, i po przystępnej cenie emisji dwutlenku węgla” – czytamy na platformie.

Podczas wyścigu o przywództwo konserwatystów O’Toole obiecywał sprywatyzować i „zrefundować” dział telewizyjny i internetowy CBC, pozostawiając CBC Radio i francuskojęzyczne usługi Radio-Canada w rękach państwa

Jednak w dokumencie platformy, O’Toole powiedział, że rząd kierowany przez niego zamiast tego „przeanalizuje mandat telewizji CBC English, CBC News Network i CBC English online” i „oceni wykonalność ponownego ukierunkowania wzorując się naPBS w USA, zapewniając, że nie będzie już konkurować z prywatnymi kanadyjskimi nadawcami i dostawcami usług cyfrowych”.