Bojownicy talibów przejęli kontrolę nad Afganistanem po szybkim natarciu wojskowym w ciągu ostatnich kilku tygodni i trwają starania o ewakuację tysięcy ludzi próbujących uciec z kraju.

„Przejęli i zastąpili siłą należycie wybrany, demokratyczny rząd” – powiedział Trudeau, zauważając, że w świetle kanadyjskiego prawa Talibowie są uznani za organizacją terrorystyczną

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wcześniej lider konserwatystów Erin O’Toole powiedział, że ewentualny  konserwatywny rząd nie uzna talibów za legalny rząd Afganistanu.

Przywódca Bloku Québéckiego, Yves-François Blanchet, również poruszył tę kwestię – rząd nie powinien uznawać talibów, ponieważ ich wartości są sprzeczne z wartościami Quebecu i Kanady. Dodał, że Kanada dawno temu straciła zdolność do projekcji siły za granicą i musi współpracować z sojusznikami, aby rozwiązać obecną chaotyczną sytuację.

Oświadczenie Trudeau podczas dzisiejszej kampanii wyborczej pojawiło się dzień po tym, jak minister spraw zagranicznych Marc Garneau powiedział, że co do uznania rząd federalny przyjmie podejście „poczekamy i zobaczymy”

Talibowie starają się prezentować stosunkowo umiarkowany wizerunek  ogłosili właśnie powszechną „amnestię” dla Afgańczyków i wzywają kobiety do przyłączenia się do ich rządu “w ramach islamskiego prawa”.