Prymas Polski abp Wojciech Polak stwierdził na jasnej Górze, że że zaszczepienie się jest aktem miłości Kościoła. W czwartek 26 sierpnia na Jasnej Górze prymas Polski, powiedział „dzisiaj, w obliczu trwającego wciąż zagrożenia epidemiologicznego, szczepienie jest aktem miłości i aktem miłości jest przyczynianie się do tego, by większość z nas się zaszczepiła”.

Innego zdania jest jednak wielu zwykłych księży, tym bardziej, że przy produkcji i testowaniu szczepionek posługuje się liniami komórkowymi pozyskanymi z abortowanych dzieci.

Linie komórek płodowych to komórki, które rosną w laboratorium. Pochodzą z komórek pobranych z aborcji w latach 70. i 80. XX wieku.

Te pojedyncze komórki z lat 70. i 80. stworzyły płodowe linie komórkowe.

Jeśli chodzi o szczepionki Pfizer i Moderna COVID-19, płodowa linia komórkowa HEK 293 została wykorzystana w fazie badań i rozwoju. Wszystkie komórki HEK 293 pochodzą z tkanki pobranej z aborcji w 1973 roku, która miała miejsce w Holandii. “Stosowanie płodowych linii komórkowych do testowania skuteczności i bezpieczeństwa leków jest powszechną praktyką, ponieważ zapewniają one spójny i dobrze udokumentowany standard”.

W przypadku szczepionki Johnson & Johnson na etapie produkcji i wytwarzania wykorzystano płodowe linie komórkowe. Aby przygotować szczepionkę Johnson & Johnson, naukowcy zakażają płodowe linie komórkowe PER.C6, aby wyhodować wektor adenowirusa. Wszystkie komórki PER.C6 użyte do produkcji szczepionki Johnson & Johnson pochodzą z tkanki pobranej z aborcji w 1985 roku, która miała miejsce w Holandii. Ta linia komórkowa jest używana, “ponieważ jest dobrze zbadanym standardem przemysłowym do bezpiecznej i niezawodnej produkcji szczepionek zawierających wektory wirusowe”.