Sąd uniewinnił Adama „Nergala” Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. W treści uzasadnienia wyroku zasugerowano, że osoby, które poczuły się urażone zdjęciem, na którym ktoś depcze wizerunek Matki Boskiej, same są sobie winne, ponieważ nie powinny oglądać treści zamieszczanych przez niego w mediach społecznościowych – napisał w piątek portal wPolityce.pl, który dotarł do uzasadnienia wyroku.

We wrześniu 2019 roku Adam „Nergal” Darski umieścił w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające uszkodzony obraz z wizerunkiem Matki Boskiej, na którym widniał but. Do prokuratury skierowano doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego – obrazy uczuć religijnych. 1 lutego 2021 roku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko muzykowi.

W treści uzasadnienia wyroku zasugerowano, że osoby, które poczuły się urażone zdjęciem, na którym ktoś depcze wizerunek Matki Boskiej, same są sobie winne, ponieważ nie powinny oglądać treści zamieszczanych przez niego w mediach społecznościowych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W realiach przedmiotowej sprawy przekaz, który mógł znieważać przedmiot czci religijnej, a co za tym idzie obrazić uczucia religijne innych osób, został zamieszczony w środkach przekazu i internecie na stronie należącej do oskarżonego, dostępnej dla określonej grupy osób, które mogły się z nim zapoznać po przeczytaniu klauzuli informacyjnej o treści „Treści prezentowane na tym profilu mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz aby tak się stało, przestań mnie obserwować”. Klauzula ta wskazuje, że oskarżony nie działał z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obrażenia uczuć religijnych innych osób. Oskarżony był przekonany, że miejsce, w którym dokonał wpisu, jest dostępne dla osób, które godzą się na zamieszczanie kontrowersyjnych, antyreligijnych treści, oraz, że pozostałe, chcąc uniknąć kontaktu z takimi treściami, na profil ten nie wejdą” – napisano w uzasadnieniu.

Wynika, z tego, że osoby skarżące się w Polsce na tzw. mowę nienawiści również same sobie są winne…

 

 

wpolityce.pl / Kresy.pl