Brytyjski sekretarz zdrowia Sajid Javid powiedział w niedzielę, że plan wprowadzenia paszportów  szczepionkowych przeciwko koronawirusowi   nie zostanie zrealizowany.

Decyzja nastąpiła  po tym, jak brytyjscy prawodawcy z całego spektrum politycznego wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec tych planów.

Przemawiając w niedzielę w programie BBC „The Andrew Marr Show” sekretarz zdrowia powiedział, że „nigdy nie podobał mu się pomysł” zmuszania ludzi do pokazywania swoich dokumentów w codziennych czynnościach, ale rząd miał rację.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Mogę powiedzieć, że przyjrzeliśmy się temu i chociaż powinniśmy zachować to w rezerwie jako potencjalną opcję, z przyjemnością mogę powiedzieć, że nie będziemy kontynuować planów dotyczących paszportów szczepionek” – powiedział Javid.

Sekretarz zdrowia dodał, że rząd nie powinien robić rzeczy ze względu na to lub dlatego, że robią to inni.

„Tak wiele krajów próbowało w ten sposób zwiększyć wskaźniki szczepień i możesz zrozumieć, dlaczego chcieli to zrobić” – dodał.

Javid powiedział, że Anglia podniosła jak dotąd „bardzo skutecznie” wskaźniki szczepień, a 55 procent 16-17-latków otrzymało pierwszą dawkę zaledwie miesiąc po rozpoczęciu szczepień w tej grupie wiekowej.

Sekretarz zdrowia powiedział, że rząd chce pozbyć się testów PCR dla podróży międzynarodowych „tak szybko, jak to możliwe”.

Również w niedzielę rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że premier Boris Johnson ma uchylić niektóre uprawnienia z ustawy o koronawirusie , aby rząd nie miał już uprawnień do zamykania gospodarki, nakładania ograniczeń na wydarzenia i zgromadzenia, zakłócania edukacji, przedłużania terminów wydania nakazów lub zatrzymywania osób zakażonych.

Według rządu, do 9 września prawie 90 procent populacji Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 16 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko covid, a ponad 80 procent otrzymało obie dawki.