Liderka Zielonych, Annamie Paul, zrezygnowała z pełnionej funkcji. Powiedziała, że “nie ma już do tego serca” i nie jest gotowa na kolejne gry polityczne. Dodała, że otrzymała notę od rady partii, która domagała się przeglądu przywództwa od razu po wyborach, i poczuła, że będzie wtedy atakowana. W okręgu Toronto Centre, w którym startowała, zajęła dopiero czwarte miejsce.

Annamie Paul stanęła na czele Zielonych rok temu. Wcześniej od 2006 roku Zielonym przewodziła Elizabet May. W maju doszło do rozłamu w partii, gdy posłanka Jenica Atwin przeszła do liberałów. Atwin zmieniła barwy po tym, jak nie zgadzała się z komentarzami Paul dotyczącymi konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Rada partii kilka razy starała się usunąć Paul ze stanowiska proponując kilka razy głosowanie nad wotum zaufania. Ostatecznie rada ograniczała fundusze dostępne dla Paul na prowadzenie kampanii wyborczej w jej okręgu.

W czasie ostatnich wyborów Zieloni zdobyli dwa mandaty: Elizabeth May będzie reprezentować Saanich-Gulf Islands, a Mike Morrice – Kitchener Centre.