We wtorek rano ekipom ratunkowym udało się wydostać 33 z 39 górników uwięzionych w kopalni Totten Mine niedaleko Sudbury po awarii windy. Pozostali mieli wyjść jeszcze tego samego dnia.

Do awarii windy w kopalni, której właścicielem jest Vale, doszło w niedzielę po południu. Górnicy utknęli na poziomach od 914 do 1219 metrów pod ziemią (dla porównania wieża CN w Toronto ma około 550 metrów wysokości).

Rzecznik prasowy Vale, Danica Pagnutti, powiedziała po rozmowie z jednym z górników, że ten jest w dobrej formie i chce jak najszybciej wrócić do rodziny. Dodała, że wszyscy górnicy są zdrowi.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Shawn Rideout koordynujący akcję ratunkową prowadzoną przez Ontario Mine Rescue (OMR), mówił, że pozostali poszkodowani powinni wyjść na powierzchnię do godziny 11 przed południem we wtorek. Dodał, że górnicy spędzili pod ziemią ponad 48 godzin, dlatego akcja musi przebiegać powoli. Uwięzieni górnicy wychodzą po drabinach, a są wyczerpani fizycznie. Każdemu towarzyszy pracownik OMR. Gdy tylko wychodzą na powierzchnię, zajmują się nimi lekarze.