Siedmiostronicowe przemówienie rządu Douga Forda “od tronu” nie przedstawia żadnych nowych pomysłów, ale obiecuje, że ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19 będzie „napędzane wzrostem gospodarczym, a nie bolesnymi podwyżkami podatków lub cięciami wydatków”.

Przemówienie wygłoszone przez Lt.-Gov. Elizabeth Dowdeswell było  podsumowaniem inicjatyw rządowych podczas pandemii.

Zaprojektowane jako reset dla rządu na osiem miesięcy przed wyborami w prowincji, przemówienie utrzymane było w optymistycznym tonie

„Jeśli potrzebne będą dodatkowe środki ochrony zdrowia publicznego, zostaną one zaaplikowane lokalnie i w ukierunkowany sposób” – zadeklarowano w przemówieniu. „Za radą naczelnego lekarza ds. zdrowia będziemy dążyć do zminimalizowania zakłóceń w firmach i rodzinach”. „Ostatecznym celem… jest zapobieganie przyszłym blokadom”.

W przemówieniu obiecywano dalsze zwiększanie pojemności szpitali, w tym nowego szpitala w Brampton ale nie przedstawiono żadnych nowych konkretnych planów.


Aby pobudzić gospodarkę, rząd obiecał: „Budować Ontario. Budujemy drogi i autostrady. Budujemy i rozszerzamy dostęp do komunikacji publicznej dla społeczności w całej prowincji”.

Ani razu w przemówieniu nie wspomniano o edukacji,  „to  absolutnie szokujące, że musieliśmy tak długo czekać, aby usłyszeć tak mało od kogoś, kto ukrywał się od miesięcy”. skrytykował wystąpienie przywódca liberałów w Ontario, Steven Del Duca.

Zapytany, dlaczego Ford nie zmierzył się w poniedziałek z mediami i dlaczego był w dużej mierze nieobecny w oczach opinii publicznej, lider większości rządowej w legislaturze Paul Calandra powiedział, że Ford wyjechał na północ, aby spotkać się z pracownikami pracującymi na pierwszej linii walki z pandemią..

Legislatura Ontario  miała powrócić 13 września, do pracy ale na początku ubiegłego miesiąca Ford przedłużył wakacje ze względu na wybory federalne września.

Prorogacja jest pierwszą odkąd rząd doszedł do władzy ponad trzy lata temu i rozpoczyna nową sesję legislacyjną.