„Wyjazd 30-go był błędem i żałuję tego” – zapewnił Trudeau w pierwszym publicznym wystąpieniu od tego czasu. Premier Justin Trudeau przeprosił w poniedziałek za wyjazd na rodzinne wakacje do Tofino w Kolumbii Brytyjskiej   mówiąc, że decyzja była błędna.

Nazwał Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania „ważnym momentem dla nas wszystkich — tubylców i nierdzennych — do refleksji i pamięci”. Zapytany, dlaczego wybrał się w tę podróż – i czy odradzono mu, aby tego nie robił – Trudeau powiedział, że „jak to się stało” jest o wiele mniej ważne niż to, że to się stało, czego żałuję”.

Tk’emlúps te Secwépemc Kúkpi7 (szefowa) Rosanne Casimir dwukrotnie pisała do premiera Justina Trudeau, aby zaprosić go do przyłączenia się do nich, aby uczcić pierwszy Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania w Kanadzie.   „Chciałbym podziękować szefowej Casimir za odebranie mojego telefonu w ten weekend, abym mógł bezpośrednio przeprosić, że tego dnia nie byłem z nią i jej społecznością. Skupiam się to naprawić” – powiedział Trudeau. „Nie mogę się doczekać, aby wkrótce osobiście odwiedzić Tk’emlúps te Secwe̓pemc”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania został ustanowiony przez ustawę zaproponowaną i uchwaloną przez liberalny rząd w czerwcu.