Ontario będzie kontynuować budowę obwodnicy Bradford i autostradę 413, zgodnie z jesiennym oświadczeniem gospodarczym prowincji. Nowy rządowy minibudżet, dostarczony w czwartek, zawiera również znacznie niższą prognozę deficytu na rok budżetowy 2021-22 niż przewidywano w budżecie z marca ubiegłego roku.

W dokumencie nie ma żadnych obniżek podatków, chociaż prowincja wprowadza ulgę podatkową na wakacje w Ontario” Staycation Tax Credit i zwiększa lub rozszerza kilka istniejących ulg podatkowych, w tym ulgę podatkową dla Seniorów w Ontario (Ontario Seniors’ Home Safety Credit).

Płaca minimalna w wysokości 15 dolarów, ogłoszona we wtorek przez premiera Douga Forda , jest również objęta prawem.

Prowincja twierdzi, że w ciągu najbliższych sześciu lat wyda dodatkowe 1,6 miliarda dolarów na wsparcie dużych projektów renowacji mostów i realizację kluczowych projektów rozbudowy autostrad, w tym 413 i obwodnicy Bradford.

W oświadczeniu nie ma jednak szczegółowego podziału kosztów tych projektów. Wcześniejsze szacunki poprzedniego rządu liberalnego ustalały koszty samej autostrady 413 na 6 miliardów dolarów.

Perspektywy deficytu budżetowego na 2021 r. ustalały deficyt na poziomie 33,1 miliarda, chociaż prognoza z czwartku podaje   21,5 miliarda.

Urzędnik rządowy powiedział podczas briefingu prowincji, że zmiana ta jest odzwierciedleniem odbudowy gospodarki Ontario po skutkach pandemii, a poprawa jest częściowo napędzana wyższymi niż oczekiwano dochodami podatkowymi.

Aktualizacja mówi również, że Ontario przeznaczy dodatkowe 549 milionów dolarów w ciągu trzech lat na opiekę domową i środowiskową, aby rozszerzyć usługi opieki domowej, finansując około 28 000 pacjentów po ostrych zabiegach chirurgicznych i do 21 000 pacjentów ze złożonymi schorzeniami. Pomoże w zapewnieniu wizyt pielęgniarskich i terapeutycznych oraz usług wsparcia osobistego.

Ponadto prowincja ma wydać 342 miliony dolarów na zwiększenie i podniesienie umiejętności ponad 5000 dyplomowanych pielęgniarek i dyplomowanych pielęgniarek praktycznych oraz 8000 pracowników pomocy osobistej. Kolejne 57,6 miliona dolarów zostanie przeznaczone na zatrudnienie 225 więcej pielęgniarek w opiece długoterminowej, począwszy od przyszłego roku.

Ontario planuje również wydać 22 miliony dolarów w ciągu trzech lat na zintegrowanie informacji klinicznych między szpitalami a domami opieki długoterminowej w celu usprawnienia ponownych przyjęć i przekazywania informacji rodzinom.

Program Ontario Staycation Tax Credit daje 20% ulgę podatkową od podatku dochodowego ż(do 1000 USD na osobę i 2000 USD na rodzinę) w ciągu roku.

Wymagania, aby kwalifikować się do kredytu na pobyt, obejmują pobyt między 1 stycznia a 31 grudnia 2022 r. Ponadto dana osoba musi pozostać na mniej niż miesiąc, niezależnie od tego, czy jest to hotel, motel, domek itp.