Generalna audytor Karen Hogan przedstawiła w czwartek po południu w Izbie Gmin cztery raporty dotyczące środków podjętych w celu ograniczenia pondemii COVID-19. Jeden z raportów dotyczy egzekwowania kwarantanny pobytów hotelowych i wymogów testowych w okresie od 1 lipca 2020 r. do końca czerwca 2021 r.

Na początku roku – oprócz wymaganego już 14-dniowego okresu kwarantanny – przylatujący pasażerowie linii lotniczych byli zobowiązani do wcześniejszej rezerwacji i opłacenia z góry trzydniowego pobytu w hotelu autoryzowanym przez rząd, gdzie mieli pozostać na kwarantannie w oczekiwaniu na wyniki testu przeprowadzonego po przylocie.

W  raporcie audytor generalny twierdzi,  Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) nie miała  systemu do śledzenia, czy podróżni, którzy zamówili kwarantannę w autoryzowanych hotelach, rzeczywiście to zrobili.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Odkryto, że w okresie od lutego do czerwca 2021 r. PHAC posiadała tylko dane umożliwiające weryfikację pobytów w hotelach dla około jednej czwartej podróżnych.

„Ponieważ agencja nie posiadała danych dotyczących pobytu 75 procent podróżnych, którzy przylecieli do Kanady, nie wiedziała, czy ci, którzy byli zobowiązani do poddania się kwarantannie w autoryzowanych przez rząd hotelach, zastosowali się do tego” – poinformowała Hogan.

„Ponadto agencja nie śledziła w wiarygodny sposób, czy podróżni lotniczy, którzy zostali powiadomieni o pozytywnych wynikach testów na COVID-19, zatrzymali się w wymaganym przez rząd hotelu”.

Rząd zrezygnował z wymogu kwarantanny w hotelach tego lata, ale przywrócił niektóre środki w ramach próby powstrzymania  wariantu omicron.

Zagraniczni podróżnicy z 10 krajów  nie mogą wjeżdżać do Kanady, podczas gdy obywatele Kanady i stali mieszkańcy powracający z tych krajów   muszą poddać się kwarantannie. Osoby podróżujące samolotem ze wszystkich krajów poza Stanami Zjednoczonymi są również zobowiązane do przystąpienia do testów na COVID-19 po przybyciu do Kanady.

W czwartkowym raporcie stwierdzono, że chociaż agencja ostatecznie poprawiła weryfikację zgodności podróżnych, nadal istnieją znaczne luki – i od stycznia do czerwca 2021 r. nadal nie była w stanie zweryfikować zgodności z kwarantanną w przypadku 37 procent podróżnych.

Audytor przypisała poprawę wysiłków weryfikacyjnych PHAC odejściu od papierowych formularzy na rzecz zbierania danych kontaktowych drogą elektroniczną.

„Niezdolność agencji do potwierdzenia, czy więcej niż jedna trzecia podróżnych zastosowała się do nakazów kwarantanny, pozostaje poważnym problemem”.